Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Boj proti koloběžkám se Hradci nedaří. Neplatí vyhláška ani memorandum

22. 11. 2021

page.Name
Uklidnění vyhrocené situace mezi provozovateli sdílených elektrokoloběžek a hradeckou radnicí mělo přinést společně vytvořené memorandum, které na konci srpna schválili zastupitelé. Jenže ani tři měsíce poté není klíčový dokument platný. Stále na něm totiž chybí podpis zástupců obou provozovatelů sdílených koloběžek ve městě – společností Bolt a Lime.

Jako vítězství města a velký posun ke zklidnění napjaté situace vypadalo na konci srpna rozhodnutí hradeckých zastupitelů. Ti během jednoho dne nejprve schválili memorandum mezi městem a provozovateli koloběžek a následně i novou městskou vyhlášku, podle které budou muset provozovatelé platit městu za parkovací místa na chodnících. Jenže po třech měsících převažují u politiků i veřejnosti spíš jen rozpaky. Memorandum ani vyhláška totiž navzdory dřívějším předpokladům stále neplatí. A do konce roku se to nejspíš ani nezmění.

Memorandum, na kterém se podle radnice obě firmy aktivně podílely, například vytyčuje zóny, do kterých mají koloběžky zakázán vjezd a také zóny s omezenou rychlostí. Stanovuje zároveň i maximální počet koloběžek. Každá z firem jich může mít podle memoranda v ulicích Hradce maximálně 400. „Je v něm také zaneseno, že provozovatel musí bez zbytečného odkladu odstranit zaparkované elektrokoloběžky, které jsou nebezpečné provozu na pozemních komunikacích, nebo jinak brání užívání veřejného prostoru,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha (ODS). K žádné z těchto věcí se ale dosud svým podpisem provozovatelé nezavázali. „Na přípravě memoranda se obě firmy aktivně podílely a město jim vycházelo velmi vstříc. V okamžiku, kdy ho schvalovalo zastupitelstvo, byl obsah od firem odsouhlasený. Přístup firem proto opravdu nechápu. Vychází mi z toho, že je pro ně výhodnější žádné memorandum nemít a dělat si v tom městě, co se jim zamane,“ nebere si servítky náměstek pro správu majetku města Pavel Marek (ANO).

Bolt by chtěl víc parkovacích míst

Manažer společnosti Bolt Martin Zajíc hodnotí provoz koloběžek v Hradci Králové velmi pozitivně. Zelené koloběžky se podle něj staly nedílnou součástí městské dopravy a v provozu zůstanou i během zimních měsíců. Překážkou pro ještě větší využívání koloběžek je podle Zajíce nedostatek parkovacích míst. „Koloběžky jsou nejčastěji využívány pro krátké vzdálenosti a jsou vnímány jako doplněk k městské hromadné dopravě. Proto musí mít uživatelé možnost pohodlně zaparkovat a mít tento dopravní prostředek po ruce. V současnosti navrhované množství a rozmístění parkovacích míst omezuje možnosti obyvatel je využívat, tak jak by si přáli,“ říká manažer Boltu.

Radnice čeká na rozhodnutí Ministerstva vnitra

Otázce parkování se však memorandum věnuje jen okrajově. Hradec totiž k regulaci parkovacích míst zvolil průkopnickou vyhlášku. Jako první město v Česku se rozhodl zpoplatnit parkovací místa pro koloběžky. Za metr čtvereční by měli provozovatelé služby platit tři koruny denně. Jde o stejnou částku, kterou za zábor veřejného prostranství městu platí například restauratéři v případě předzahrádek. Politici přitom od začátku přiznávají, že není jisté, zda je taková vyhláška možná. „Výklad Ministerstva vnitra zatím je, že takové vyhlášky neschvaluje,“ řekl na konci srpna náměstek Bláha. Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové čekají firmy Bolt i Lime s podpisem memoranda právě na to, jak dopadne situace s vyhláškou. Rozhodnutí ministerstva o platnosti vyhlášky na radnici očekávali začátkem listopadu. Před dvěma týdny první vyjádření opravdu přišlo. Píše se v něm však, že Ministerstvo vnitra bude ještě potřebovat více času. „Předali to totiž ještě na Ministerstvo financí a Ministerstvo dopravy. Nepředpokládám tedy, že bychom měli vyjádření do konce roku, což je pro nás relativně nepříjemné, protože od nového roku už měly být ty zábory pro provozovatele koloběžek zpoplatněné,“ vysvětluje Marek. Pokud se naplní obavy jeho kolegy z vedení města Jiřího Bláhy a vyhláška přes ministerstvo neprojde, muselo by město znovu upravit i memorandum.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz