Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Další vlna covidu je tady a opatření příliš nefungují, řekl občan Hradce

23. 11. 2021

page.Name
Covidová pandemie je na vzestupu a opět přibývají počty nakažených. Vládní opatření se mění ze dne na den. Jednou se uvažuje o nouzovém stavu, aby se záhy hejtmani s ministry zdravotnictví a vnitra dohodli, že ho zatím není třeba. Každopádně se situace zhoršuje a v nemocnicích se zvyšují počty pacientů s covidem, kteří vyžadují hospitalizaci.

Podle seniora Jiřího Karáska z Hradce Králové, který trpí astmatem, se ani po další vlně covidu, která dorazila do české kotliny, nic nezměnilo. „Nechal jsem se naočkovat, protože se bojím nákazy a v mém případě vážného průběhu. Myslím si ale, že vládní opatření nejsou koncepční, zase se tápe a moc to nefunguje. Je skoro jisté, že nás čekají smutné Vánoce bez různých doprovodných a tradičních akcí,“ řekl Salonkám Karásek.

A to už se samozřejmě děje, protože mnohá města v Královéhradeckém kraji oznámila, že přistoupí ke zrušení předvánočních a jiných tradičních prosincových událostí. Další obyvatelka krajského města Alžběta Krátká má v nemocnici s covidem svého příbuzného. „Bojíme se o něj, protože už je v letech a následky nákazy mohou být fatální. Očkovat se nechtěl nechat a to byla myslím chyba,“ sdělila nám Krátká.

Jak dnes uvedl Jakub Sochor, mluvčí Fakultní nemocnice v Hradci Králové, toto zdravotnické zařízení čelí stoupajícímu počtu pacientů s covid-19 vyžadujících hospitalizaci. „Nemocnice musela několik svých pracovišť proměnit v covidové jednotky, současně s tím musí omezovat některé neakutní výkony,“ upozornil. Nyní je v nemocnici hospitalizováno zhruba 70 nakažených pacientů, zatímco před měsícem to byli pouze jednotlivci. „Téměř třetina z hospitalizovaných jsou pacienti ve vážném stavu na jednotkách intenzívní péče,“ prozradil mluvčí.

Martin Souček z hradecké čtvrti Malšovice má, jak se vyjádřil, covid za sebou. „Alfou a omegou vzestupu nákazy je odmítání očkování. Slyšel jsem, že zájem o vakcínu stoupá, a to je dobře. Když jsem se nakazil, nebylo to vůbec dobré a průběh byl dost těžký. Doporučuji všem, kteří ještě neabsolvovali očkování, ať to udělají. Samozřejmě, je to jejich rozhodnutí,“ poznamenal.

K očkování vyzval obyvatele také ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička, který upozornil, že péče o pacienty s covid-19 je pro personál mimořádně náročná a proto je nutné pracoviště s covidovými pacienty posilovat personálně z jiných oddělení, která však poté musí omezit svou běžnou činnost nebo být dokonce uzavřena. „Apelujeme na veřejnost, aby se nechala očkovat a dodržovala všechna platná nařízení, situace je opravdu velmi vážná,“ dodal ředitel Palička.

Vedení nemocnice v této souvislosti upozorňuje na skutečnost, že výskyt covid-19 je u očkovaných mnohonásobně nižší než u neočkovaných. Pokud totiž onemocní očkovaní, mají výrazně lehčí průběh onemocnění a menší riziko závažných komplikací. U očkovaných jde především o starší občany s dalšími závažnými onemocněními, u nichž často uplynul od očkování druhou dávkou delší čas a tím jsou proti covid-19 méně chráněni. U nich zdravotníci doporučují podání třetí dávky vakcíny.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: FN HK