Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Domov U Biřičky se znovu uzavře. Návštěvy tam zavlékly covid-19

18. 11. 2021

page.Name
Největší domov pro seniory v Královéhradeckém kraji se od pátku uzavře pro návštěvy. Ředitelka hradeckého Domova U Biřičky Daniela Lusková se pro tento krok rozhodla poté, co návštěvníci do zařízení zavlekli nákazu koronavirem. „S politováním oznamuji blízkým našich dam a pánů, že do domova byla zavlečena nákaza, a to ze strany návštěv. Z tohoto důvodu pro ochranu seniorů a pro zachování schopnosti plnohodnotně pečovat o dámy a pány, uzavírám od pátku 19. 11. 2021 domov pro návštěvy,“ informovala Lusková.

Od pátku tak budou možné pouze návštěvy opatrovníků za účelem plnění jejich povinnosti, a návštěvy seniorů v paliativní péči či v terminálním stadiu, případně ve špatném psychickém stavu. Pokud budete chtít svým blízkým poslat balíček, můžete ho nechat na recepci domova od 8 do 18 hodin.

Ačkoliv není aktuálně nakažený žádný ze zaměstnanců domova, rozhodla se ředitelka nad rámec povinností daných státem zpřísnit interní opatření i pro ně. Nově se budou muset testovat všichni zaměstnanci. Týká se to i těch očkovaných, kterých je naprostá většina. Podle Luskové přesně 88 procent.

„Věřím, že blízcí a veřejnost kritickou situaci chápou a věřím, že takto přečkáme kulminaci nákazy. Situaci budeme pravidelně vyhodnocovat a otevřeme jakmile to bude možné. Věřím že tomu tak bude nejpozději před Vánocemi,“ dodala ředitelka. Domov U Biřičky je největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb Královéhradeckého kraje. Momentálně má 340 lůžek pro seniory a pracuje zde 240 zaměstnanců.

Kromě hradeckého Domova U Biřičky se objevila nákaza koronavirem i v dalších dvou pobytových sociálních službách v hradeckém kraji – v Opočně a Týništi nad Orlicí. Zákaz návštěv pak platí ještě v Domovu pro seniory v Pilníkově. „Plošný zákaz návštěv ve všech zařízeních však v tuto chvíli nezvažujeme, protože přerušení osobního kontaktu s rodinnými příslušníky klienty velmi negativně ovlivňuje. Jednotlivá zařízení si upravují režim návštěv tak, aby riziko přenosu nákazy co nejvíce minimalizovaly. Vše se dále bude řídit podle aktuálního vývoje epidemie,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera