Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Město chce pronajímat část historického domu U Špuláků, kde dělá svatby

24. 11. 2021

page.Name
Statisíce korun ročně by mohlo město Hradec Králové získat z pronájmu dosud nevyužívaných prostor památkově chráněného historického domu U Špuláků na Velkém náměstí. Podle náměstka primátora pro majetek Pavla Marka jsou v domě reprezentativní prostory města, kde se konají svatby či jiné společenské akce a slavnostní akty.

Jak náměstek uvedl, k pronájmu budou určeny prostory ve druhém a třetím patře. Od reprezentativních prostor města jsou oddělené a pronájem pořádání svateb a jiných akcí nijak neovlivní. Část prostor ve sklepení město již nyní jednorázově pronajímá, například pro výstavy. V minulosti měla radnice představu, že by volné prostory v domě pronajala vysokým školám pro ubytování hostujících profesorů. Tento záměr se nenaplnil.

Prostory v nadzemních podlažích by si mohla pronajmout například právní kancelář či zastoupení renomované zahraniční firmy. Ročně by město mohlo při pronájmu všech zamýšlených prostor získávat nejméně 600 tisíc korun, které by mohlo použít na údržbu domu či svého jiného majetku.

Měšťanský dům U Špuláků, jehož červená fasáda nejde na náměstí přehlédnout, patří k nejvýznamnějším měšťanským objektům v Hradci. V letech 2009 až 2011 město dům nákladem 53 milionů korun opravilo. Před opravou byl dům ve velmi špatném stavu, nejvíce zchátralá byla střecha a všechny rozvody. Dům je zajímavý i tím, že se v něm v roce 1859 narodil významný hradecký starosta František Ulrich.

ČTK
Foto: eventino.cz