Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Město si posvítilo na cyklovraky, začínají mizet z veřejných míst

22. 11. 2021

page.Name
Město Hradec Králové již delší čas trápí cyklovraky na veřejných místech. Proto v polovině října dokončilo jejich mapování a také kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem. První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se starají Technické služby Hradec Králové.

Máme evidováno přibližně padesát cyklovraků, které se nacházejí na veřejném prostranství, jsou nepoužívané nebo jim chybí různé součástky. Nejčastěji se nacházejí u stojanů, stromů nebo u veřejného osvětlení. Již se nám podařilo odstranit takové vraky, ze kterých zbylo jen torzo. Další nepojízdná kola začínáme odstraňovat během dnešního dne,“ říká náměstek primátora Pavel Marek.

V říjnu město zveřejnilo seznam vraků, které jsou evidentně nepojízdné. U stojanů jsou ukotvené například rámy bez jednoho kola, bez řídítek, prázdné duše či zdeformované kostry a nacházejí se na městském pozemku minimálně šest měsíců. Tyto vraky zanechali jejich majitelé v nejčastějších případech před hlavním nádražím a v prostoru terminálu městské hromadné dopravy.

Majitelé měli přibližně měsíc na to, aby se o tato kola přihlásili a odstranili je z veřejného prostranství. Vzhledem k tomu, že se nám nikdo nepřihlásil, zahajujeme jejich svoz do areálu Technických služeb. Zde budou v rámci projektu Re-use nabídnuty občanům na součástky,“ doplňuje náměstek. Město mapuje také kola, která jsou sice pojízdná, ale již dlouhou dobu nejsou majitelem využívána a opět se nacházejí na městském pozemku a jsou připoutána k městskému mobiliáři.

Takových se po městě nachází nejvíce, zhruba čtyři desítky. Od října běží lhůta jednoho roku, v rámci které mají majitelé čas a možnost se o ně postarat. „Po jednom roce budou kola řešena jako nalezená a předána na odbor vnitřních služeb do sekce Ztráty a nálezy. Po uplynutí zákonné lhůty budou tato kola zlikvidována nebo nabídnuta veřejnosti obdobně jako nalezená kola v rámci aukce,“ uvedla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar