Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Po zrušení adventních trhů muzeum plánuje alternativní podporu řemeslníků

26. 11. 2021

page.Name
Jak už jsme čtenáře Salonek informovali, vláda včera zrušila všechny adventní a vánoční trhy, což platí i pro 32. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend. Tato instituce však připravuje alternativní náhradu.

Muzejníci plánují náhradní řešení, při němž chtějí využít virtuální tržiště, které vzniklo už loni, kdy byl vyhlášen plošný lockdown. „Hodláme využít loňskou on-line verzi muzejního trhu, kde se prezentovali převážně držitelé ocenění za tradiční lidovou kulturu a řemesla,“ vysvětlil ředitel muzea Petr Grulich.

Muzeum se v této souvislosti na ně zaměří i nyní, protože všechny letošní přihlášené řemeslníky bohužel podpořit nedokáže. „Rádi bychom tedy opět na webu zveřejnili audiovizuální medailony a odkoupili část jejich produkce do našeho muzejního obchodu. Lidé k nám do muzea mohou přijít a zboží si zakoupit,“ uvedl ředitel.

Loni muzeum prodávalo toto zboží také prostřednictvím e-shopu, což zatím letos v plánu nemá. Na letošní verzi začalo okamžitě pracovat a nabídku se pokusí pro návštěvníky připravit ještě v první půlce adventu. Začíná však již počítat ztráty spojené se zákazem konání akce i s předchozími restrikcemi.

V době pandemie muzeum přichází řádově o zhruba 400 tisíc korun ze vstupného a pronájmu. Ušetříme sice na nákladech spojených s personálním zajištěním akce, ale například část technického zajištění jsme uhradit museli,“ sdělil Grulich s tím, že si váže přístupu Technických služeb Hradce Králové, které muzeu nebudou účtovat pronájem dopravního značení, přestože pro tuto instituci vše před akcí zajistili.

Daleko větší jsou však celospolečenské ztráty morální. Pro lidové řemeslníky jsou totiž řemeslné trhy nejen zdrojem obživy, ale zejména prostředkem, jak lidová řemesla udržovat, rozvíjet a prezentovat. O obchod zde velmi často vůbec nejde. Nerozumím tomu, proč se lidé mohou tísnit v obchodním domě nebo na hokeji, ale na venkovní trh nemohou. Je to zbrklé, nepromyšlené a špatné rozhodnutí vlády, se kterým nesouhlasím. Poškozuje oblast tradiční lidové kultury v celé republice,“ dodal Petr Grulich.

(hyš-lp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera