Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Pobyt v zahraničí v programu Erasmus je pro studenty investice do budoucnosti

7. 11. 2021

page.Name
Otevřené hranice dokořán a nové možnosti pro studenty v zahraničí. To je program Erasmus podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání nejen v Evropě. Ten je součástí studia i na Univerzitě Hradec Králové a velmi ho studentům doporučuje Martina Eliášová, vedoucí referátu zahraničních styků této vzdělávací instituce.

Studentům ho představila v souvislosti s pracovním veletrhem JobStart, jehož součástí byla akce filozofické fakulty zaměřená na podporu studentských praxí a stáží, které se zúčastnili zejména studenti katedry sociologie. Primárním cílem programu Erasmus je přispět mimo jiné k větší samostatnosti studentů i k jazykovým dovednostem, což potvrdila i vedoucí Eliášová. „Jazykové dovednosti a praxe v zahraničí je velmi důležitá. Protože je sociologie široký obor, není problém vás tam vyslat,“ prozradila studentům.

Podle ní má program Erasmus několik větví a pro univerzitu jsou asi nejdůležitější praktické stáže, jinými slovy, získat praxi už během studia. „Studenti mohou na praxi vycestovat do mnoha zemí nejen Evropské unie, které jsou do programu zapojeny. Pro studenty z našich končin jsou patrně nejoblíbenější jižní země, jako například Itálie, Portugalsko, Španělsko,“ řekla Salonkám. Student, který má zájem se do programu zapojit, musí požádat potencionálního zaměstnavatele o zvací dopis.

„Poté s ním uděláme výběrové řízení a pohovor v přátelském duchu, kdy se dotazujeme, proč tam chce jet, či jak to souvisí s jeho studiem. Stipendia jsou opravdu bohatá a na příští akademický rok, respektive od léta, činí 630 nebo 750 euro na měsíc a pokryjí veškeré náklady. Kam se student vypraví a jakým směrem se vydá, je vyloženě jeho volba,“ uvedla Eliášová s tím, že studenti z katedry sociologie, kteří na akci převažovali, se mohou v zahraniční praxi uplatnit v Českých centrech, ambasádách a dalších institucích.

„Se studenty jsme ve spojení a máme od nich zpětnou vazbu, jak stáž probíhá. O program je velký zájem, studenti mohou program absolvovat v délce až dvanácti měsíců, kombinovat tak studium s praxí,“ prozradila vedoucí referátu zahraničních styků. Program Erasmus přinese studentům nejen odborné zkušenosti nebo jazykové znalosti, ale, jak řekla Eliášová, pobyt v zahraničí vypadá dobře i v životopisu.

„Když se v něm objeví například absolvování praktické stáže v rámci programu Erasmus v Českém centru v Madridu, je to pro něj k nezaplacení. Takový člověk je ostřílený, flexibilní, bude umět perfektně komunikovat. Vřele tedy studentům program Erasmus doporučuji, protože je to posune tím správným směrem a je to investice do budoucnosti.“ dodala Eliášová. Své praktické zkušenosti s tímto programem má studentka hradecké univerzity Kateřina Lorencová, která absolvovala praktickou stáž v mezinárodní firmě v norském Oslu.

Na filozofické fakultě dostala šanci vycestovat na necelé čtyři měsíce na praktickou stáž do Norska koncem léta roku 2019. Zpočátku měla pochybnosti o svých schopnostech a kladla si otázky: Co bych dělala v cizí zemi? Co když nezapadnu? Dorozumím se? „Upřímně jsem ani nevěřila, že mě s tou mojí hroznou angličtinou někam pošlou. Poslali a já díky tomu prožila čtyři nezapomenutelné měsíce v Oslu, které mi daly zkušenosti, zážitky a přátele na celý život,“ prozradila.

Přes počáteční nervozitu krátce po příletu dorazila poprvé v životě do firmy, v níž strávila celý čas své stáže. „Všichni se ke mně od začátku chovali přátelsky, přivítání od majitele firmy znělo dokonce „welcome home“. Postupně jsem se začala učit, co bych měla umět, zvládat sama a hlavně, jak se to poví v angličtině. Náplní mé práce se brzy stala veškerá starost o zákazníky, kteří si ve sdíleném prostoru kanceláří a stolů pronajímali své místo. Z velké většiny mezi ně patřili začínající podnikatelé, lidé z oblasti „start-up“ komunity,“ popsala Kateřina svoji stáž.

Pak už hostila pozvané zahraniční hosty a delegace, denně komunikovala se správci budovy, psala reporty, pokud se něco rozbilo, zničilo, nebo ztratilo, zařizovala a navrhovala řešení, nabízela lidem služby firmy a odpovídala denně na desítky e-mailů. „Byla jsem obklopená inspirativními lidmi, kteří si do Norska přišli splnit své sny.

„Okusila jsem, co to znamená mít něco na starost, mít zodpovědnost. Naučila jsem se zvládat více věcí najednou a komunikovat s lidmi v týmu. Zvládla jsem žít pár měsíců v cizím státě, osamostatnila jsem se. Zlepšila jsem si angličtinu a našla si přátele z různých států světa. Ujasnila jsem si své priority a vizi do budoucna, co se týče mého budoucího zaměstnání a cílů. Každému chci vzkázat, vyjeďte na Erasmus. Už jen proto, abyste poznali cizí zemi a kulturu. A abyste třeba našli sami sebe,“ doporučuje hradecká studentka.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar, archiv UHK