Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

S listopadem přichází Movember. Víte, o co se jedná?

1. 11. 2021

page.Name
Dnešním dnem startuje už tradiční osvětová kampaň Movember. Rakovina prostaty postihne každoročně tisíce můžu v České republiky. Jen minulý rok se s touto nemocí léčilo 45 tisíc klientů Veřejné zdravotní pojišťovny. Kampaň Movember si už dlouhá léta bere za úkol upozornění na nebezpečí rakoviny varlat, prostaty a psychické problémy s tím spojené.

„Karcinom prostaty je tichý zabiják. Přichází bez zjevných symptomů, pacient často dlouho netuší, že je nemocný. Doporučení k důsledné prevenci proto u této diagnózy platí dvojnásob, jen vyšetření odborníků může nemoc včas odhalit. A léčba je samozřejmě nejúčinnější tam, kde se nemoc zachytí včas,“ uvedl Zdeněk Kabátek, ředitel VZP. Jen minulý rok zaplatila největší česká zdravotní pojišťovna za léčbu 1,75 miliardy korun. 

Účinně předcházet této nemoci bohužel nejde. Nejdůležitější jsou preventivní prohlídky u lékaře, který může rakovinu včas zachytit a nasadit rychlou léčbu. Pokud nedojde k brzkému odhalení, mohou se rakovinotvorné buňky šířit z prostaty i do vzdálených částí těla, a to především do lymfatických uzlin a kostí. Na preventivní prohlídku by pánové měli docházet jednou za dva roky. 

Podle odborníků ale muži prevenci zanedbávají. I proto je tu osvětová kampaň Movember, která se snaží povědomí o tomto onemocnění zvýšit. Jejím organizátorem v České republice je Nadační fond Muži proti rakovině. ”Movember je každoroční osvětová kampaň upozorňující na nebezpečí rakoviny varlat, prostaty a psychické problémy s tím spojené. Princip je velmi jednoduchý. Každý muž, který si nechá během listopadu narůst knír, pomáhá ve svém okolí šířit důležitou zdravotní osvětu,” vysvětluje Jirka Hofreitr, koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině.

,,Podle mě je Movember super. Spoustu lidí mě zná bez knírku a když mě teď potkají, tak se ptají, proč ho mám a já je mohu rovnou zasvětit do celé věci. Sám jsem si rakovinou varlat prošel a myslím si, že ten nárůst onemocnění je právě z důvodů nevědomosti. Spoustu mužů neví, co má dělat, když se s nemocí setkají, takže šířit povědomí o prevenci je velmi důležité,'' říká Jiří Mašek z Hradce Králové, který se po prodělání nemoci spojil s doktorem a několika dalšími pacienty. Společně jezdili do škol, aby mladým chlapcům sdělili svůj příběh a poradili jim, jak tomu předejít, jak reagovat a nebo jak probíhá samotná léčba. I z tohoto důvodu považuje svůj listopadový knírek jako každoroční povinnost pro dobrou věc. 

Zapojit se může kdokoliv bez ohledu na věk či pohlaví. Vybrané prostředky v České republice jsou využívány na výzkum, osvětové kampaně a nákup přístrojového vybavení urologických pracovišť. Veškeré další informace o osvětové kampani a o tom, jak se můžete zapojit i vy, jsou k dispozici na stránce www.movember.com.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz

foto: www.cancer.ie, zdroj: VZP