Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Studenti si připomenuli výročí Listopadu 89 průvodem centrem Hradce Králové

17. 11. 2021

Studenti si připomenuli výročí Listopadu 89 průvodem centrem Hradce Králové 0 snímků
I když si mohli dnešní sváteční den užívat v teple domova, rozhodli se jinak. Desítky studentů Univerzity Hradec Králové a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v témže městě se vydaly do univerzitního kampusu na náměstí Václava Havla, aby si zde připomenuly 32. výročí listopadových událostí, které vedly k pádu totalitního komunistického režimu a nastolení demokracie.

Zde si studenti převzali zapálené svíčky a mohli se připojit se svým názorem na pomyslnou zeď Johna Lennona. Bílá plachta se brzy zaplnila hesly: Je potřeba nezapomenout! Díky, že můžem! Mějte se rádi či Spravedlnost. Také byly zapáleny svíčky a položeny květiny k symbolické desce, kterou studenti univerzity v roce 2019 k třicetinám revoluce věnovali všem bojovníkům proti totalitním režimům. Ta obsahuje výrok Václava Havla: „Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Dříve než se vypravil „svíčkový“ průvod studentů na slavnostní cestu přes město k lékařské fakultě, byly připomenuty nejen důležité okamžiky české historie, ale i budoucnosti. „V tom dnešním svátku slyším tři slova – svoboda, demokracie a studentstvo. Nejsem z těch, kteří si myslí, že totality a nedemokratické režimy padají jen s nějakými globálními změnami. Věřím tomu, že je to právě studenstvo, které přispívá k tomu, abychom svobodu a demokracii tady u nás měli a rozvíjeli,“ řekla prorektorka univerzity Pavlína Springerová.

V této souvislosti si povzdechla, jak se slovem svoboda se v nelehké pandemické době zachází bez ohledu na to, co se děje ve společnosti. „Nemůžeme brát ani demokracii a ani svobodu jako samozřejmost, proto se o tyto záležitosti starejme a je velmi důležité, že nám v tom v naší společnosti bude pomáhat studentstvo, které je naprosto klíčové, což se ukázalo v letech 1939 a 1989,“ uvedla prorektorka.

Podle předsedy studentské komory Akademického senátu Dominika Šípoše datum 17. listopadu každý rok vyvolává debaty, hlavně na sociálních sítích. „My jsme 17. listopad 1989 ani komunistickou diktaturu nezažili. Všechno tohle známe jen zprostředkovaně přes příběhy našich rodičů. To ale neznamená, že bychom k tomu neměli nějaký vztah. Ta doba v nás vyvolává nějaké emoce a symboliku. Neočekáváme, že listopadové události by měly vyřešit všechny problémy naší společnosti, ale dnes tady můžeme svobodně být, diskutovat a vyjadřovat své názory bez obav, že by nám někdo šáhl na naše lidská práva,“ prohlásil Šípoš.

Po čestné salvě za oběti všech totalit zahráli a zazpívali studenti Jana a Martin píseň Karla Kryla, aby si pak všichni přítomní společně zazpívali národní hymnu. Potom už se studenti se zapálenými svíčkami a státní vlajkou v čele vydali přes město k lékařské fakultě nasvícené v národních barvách, kde na ně čekala výstava Osudové listopady a kde je přivítal děkan fakulty Jiří Manďák. „Velmi si vážím toho, že jsme se dnes mohli sejít, to ve dvou totalitách minulosti nebylo možné.“

Potom studenti u symbolické fotografie položili zapálené svíčky a celá dnešní slavnost byla zakončena cinkotem klíčů, jako před dvaatřiceti lety. „Myslím si, že je třeba totalitní minulost stále připomínat. Pokud to dělat nebudeme, nemusí to dopadnout dobře, protože, jak známo, věci se často opakují. Proto jsem se dnešní vzpomínkové akce zúčastnil, aby lidská paměť nezakrněla a člověk myslel na dobrou budoucnost této země,“ sdělil Salonkám student univerzity, který se představil jako Patrik.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz