Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Akademický kaplan Tomáš Petráček, jeho focení se odehrálo v útrobách kostela

15. 12. 2021

page.Name
„Klíče mám, tak se můžeme sejít třeba ve středu ve 13 hodin,“ napsal nám profesor Tomáš Petráček, který vyučuje studenty na katedře kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Byl naprosto přesný a dnes krátce před domluvenou hodinou z tašky vytahoval klíče, aby odemkl dveře kostela Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí.

A proč byl na avizované focení po předchozím zásadním rozhovoru do lednového magazínu Salonky byl vybrán právě tento hradecký svatostánek? Petráček je totiž zároveň tamním akademickým kaplanem. Fotografovi v útrobách chrámu ochotně a trpělivě pózoval. Výsledné snímky už brzy doplní zmíněný rozhovor, z něhož je zřejmé, že profesor Petráček je skutečně výraznou osobností, která se neváhá aktivně angažovat nejen uvnitř katolické církve, ale také ve společnosti. Známý je svými liberálními názory a občanskou angažovaností.

Nedávno byl oceněn Stříbrnou medailí předsedy Senátu pro rok 2021 za vědu a víru, která mu byla udělená za pedagogické a pastorační aktivity s mladými lidmi, vlastní vědecké dílo a roli v tom sehrály i občanské aktivity v Hradci Králové. Studenti ho mají velmi rádi a řada z nich, pokud to dovolí epidemická situace, dochází právě do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde pro ně jako akademický kaplan pořádá společné bohoslužby, poté také přednášky nebo jiný program.

Usilujeme o hodně osobní přístup ke studentům. Pro nás není univerzita jenom frontální předávání vědění, ale je to vzdělávací a formační proces, který funguje oboustranně,“ řekl v rozhovoru pro magazín Salonky. Petráček se rovněž zabývá osudem pátera Josefa Toufara, kterého k smrti umučil komunistický režim. Nebojí se říkat věci nahlas, když je přesvědčen, že není něco v pořádku.

„Když se ve společnosti děje něco, co pokládám za nebezpečné, vnímám jako svoji povinnost zvednout svůj hlas a veřejně se ozvat,“ potvrdil. V této souvislosti se dostal do sporu s kardinálem Dominikem Dukou, když se v roce 2018 kriticky vyjádřil k pro něj nepřijatelnému projevu profesora Petra Piťhy. V rozhovoru se Petráček také vyjadřuje ke svému pedagogickému působení, katolické církvi, migraci, k svému pobytu v zahraničí, k současnému směřování společnosti či k lásce ke sportu. Rozhovor si budete moci přečíst v lednovém magazínu Salonky.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz