Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Bude se znovu očkovat v Atriu? Pro nemocnici by to byla komplikace

3. 12. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj uvažuje znovuotevření očkovacího centra v obchodním centru Atrium. Informoval o tom hejtman Martin Červíček (ODS). Podle Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK), která dříve očkovací centrum v Atriu zřizovala, je ale jednodušší očkovat bez registrace přímo v jejím areálu.

Očkovací centrum v obchodním centru Atrium nedaleko hradeckého hlavního nádraží letos už dříve fungovalo 10 týdnů od konce července do poloviny října. Lidé tam mohli přijít pro dvoudávkovou vakcínu firmy Pfizer/Biontech bez potřeby dřívější registrace. Tímto způsobem zdravotníci v Atriu aplikovali zhruba pět tisíc dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Po uzavření centra v obchodním domě začala FNHK, která byla i zřizovatelem centra Atriu, očkovat bez registrace přímo v očkovacím centru ve svém areálu.

V souvislosti se zvyšujícím se zájmem o očkování však nyní Královéhradecký kraj ve spolupráci s FNHK uvažuje o tom, že očkovací centrum v obchodním domě znovu obnoví. Zvažujeme obnovení očkovacího centra v hradeckém obchodním centru Atrium, “ informoval v úterý hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. Mluvčí FNHK Jakub Sochor Salonkám potvrdil, že takovou možnost vedení nemocnice s krajem projednává. Doplnil ale, že pro samotnou nemocnici je jednodušší variantou očkovat bez registrace přímo v jejich areálu. „V tuto chvíli zajišťuje očkování bez registrace FNHK ve svém areálu, což je z provozních důvodů, například nutnosti zajištění personálu, výrazně jednodušší,“ uvedl Sochor a dodal, že nemocnice v těchto dnech postupně navyšuje kapacity svého očkovacího centra. Znovuobnovení očkovacího centra v Atriu nicméně nemocnice do budoucna nevylučuje. „Ve spolupráci s Královéhradeckým krajem budeme samozřejmě reagovat na další vývoj zájmu o očkování proti covid-19,“ dodal Sochor.

Zdravotníci ve FNHK jsou aktuálně výrazně vytížení. Dnes ráno se starali o zhruba 120 pacientů s covidem. Zhruba čtvrtina z nich přitom vyžaduje péči na JIP. Kromě toho za včerejšek v očkovacím centru aplikovali zdravotníci 745 dávek vakcíny a zvýšený zájem zaznamenávají i v testovacím centru. Část zdravotnického personálu navíc dočasně chybí kvůli nemocem nebo péči o členy rodiny. Nemocnice by proto uvítala i pomoc dobrovolníků. Případní zájemci mohou kontaktovat personální oddělení nemocnice.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz