Středa

6. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Dopis ředitele muzea ministrovi k zákazu adventních trhů je zatím bez odezvy

2. 12. 2021

page.Name
Prozatím žádnou reakci z Ministerstva kultury České republiky neobdržel ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich, který minulou neděli zaslal otevřený dopis ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi. V něm s rozčarováním okomentoval nedávné kroky vlády, na jejichž základě došlo k zákazu konání adventních trhů, a to už druhý rok za sebou.

„Reakci jsem nedostal zatím žádnou a ani ji moc neočekávám,“ řekl Salonkám ředitel muzea. Má však jiné reakce z regionálních pracovišť pro tradiční lidovou kulturu zastupující jednotlivé kraje v zemi. „Například pracoviště z Libereckého kraje reagovalo otevřeným dopisem, kterým se připojuje k tomu mému. Také mám odezvu z etnograficky velmi aktivní jižní Moravy, která poslala ministrovi vlastní dopis a zároveň se obrátila na Parlament. Ty názory ostatních pracovišť jsou shodné s našimi,“ prozradil Grulich.

Zakázané adventní trhy jen několik hodin před jejich otevřením významným způsobem poškodily prodejce nejen rukodělných výrobků, které mají svým zaměřením význam hlavně v tomto předvánočním období. To ředitel muzea považuje za nepromyšlené a pro mnohé trhovce za finančně likvidační, protože už neprodávají druhým rokem.

„Zatímco jižní Morava je zaměřená na keramiku či kroje, což jde prodávat celoročně. V případě našeho kraje nositelé ocenění zapsaní na kulturním seznamu UNESCO nebo ministerstva kultury či kraje jsou primárně zaměření na řezbářství, konkrétně na betlémářství a vánoční ozdoby, což jsou věci, které si málokdo koupí jindy než na Vánoce.  V případě našeho regionu jediné nehmotné dědictví UNESCO, které u nás máme, je právě výroba vánočních ozdob, a ta je nyní velmi intenzivně ohrožená,“ upozornil ředitel muzea.

Také občané Hradce Králové krok vlády příliš nepotěšil. Jak nám včera přímo před budovou muzea sdělil zdejší občan Bohumil Král, je to nejen smutná zpráva pro kupující, ale hlavně pro prodávající. „Jsem rozčarován a myslím si, že to není správný krok. Za určitých epidemických opatření by klidně trhy venku mohly být. Jsem zvědavý, jestli vláda zavře obchodní domy. To asi určitě neudělá,“ myslí si Hradečák.

Pravidelným prodejcem na trzích před muzeem je Karel V. Ten je zaměřen na vlastní rukodělné výrobky, které souvisejí právě s vánočními svátky. Už druhý rok má pauzu a byl nucen si otevřít e-shop. „Poradil mně syn, mě by to, protože jsem už tak trochu stará škola, nenapadlo. Ze začátku to moc nešlo, ale už jsem se chytil. Stejně to ale nenahradí atmosféru adventních trhů a prodejci dostanou určitě na frak,“ kroutí hlavou pan Karel.

Ředitel Petr Grulich se domnívá, že podobné zákazy nedávají smysl, protože výrobky zapsané na seznamu UNESCO mají stejnou úroveň ochrany, jako například Pražský hrad nebo areál ve Valticích. „Akorát tam je to bráno jinak. Nikdo neřekne, že kvůli covidu zboříme katedrálu svatého Víta, protože tam chodí moc lidí. To by si asi každý ťukal na čelo. V případě prodejců, kteří přijdou o výdělek, to už nikoho moc nezajímá,“ dodal ředitel Muzea východních Čech.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera