Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec rozezní zvon Augustin i v příštím roce, užije si ho i veřejnost

22. 12. 2021

page.Name
Dominantou Hradce Králové je Bílá věž na Velkém náměstí. Tam je umístěn zvon Augustin. Tradiční městskou událostí je zvonění na tento přibližně desetitunový kolos během významných dnů a svátků. Stejné to bude i v příštím roce. Radní totiž schválili rozvrh zvonění, které si může zblízka užít také veřejnost při speciální návštěvě Bílé věže.

Zvonění na Augustina trvá deset minut a provádí jej několik zvoníků. „Obvykle je na to třeba pět zvoníků. Jeden z nich řídí zvonění a kontroluje pohyb srdce zvonu, další čtyři zajišťují pohyb zvonu. Každý z těchto čtyř drží provaz, za který tahá a pomocí nějž se zvon rozpohybuje. Nejedná se tedy o žádný elektrický pohon, ale o poctivou práci zvoníků,“ vysvětlil ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc.

Ve výjimečných případech může být zvonění delší, to jej pak obstarává více zvoníků. Maximálně jich ale může být devět. Tento rituál mohou sledovat také návštěvníci ve vybrané dny a časy. Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové je třeba si na zvonění koupit vstupenku, která je k dispozici na webových stránkách Bílé věže nebo serveru hkpoint. Kompletní seznam zvonících dnů včetně možnosti prohlídkových okruhů vyvěsí na své webové stránky Hradecká kulturní a vzdělávací společnost.

Na třetí největší zvon v zemi město začalo zvonit ve významné dny už v 16. století. Po delší pauze se tato tradice vrátila v roce 2008. „Zvoní se tradičně o Velikonocích a Vánocích, dále ve významné dny, jako jsou Den české státnosti 28. září, Den vzniku samostatného československého státu 28. října nebo Den boje studentů za svobodu a demokracii 17. listopadu,“ uvedl ředitel Franc. Tyto svátky doplnily také dny významné pro Hradec Králové, jako jsou 2. července výročí bitvy na Chlumu 1866 nebo na svátek sv. Augustina 28. srpna.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera