Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Pomoc za 40 korun. Leženka pomáhá bezdomovcům přežít mrazivé noci

22. 12. 2021

page.Name
Přemýšlíte o tom, jaký dobrý skutek ve vánočním čase letos uděláte? Máme pro vás velmi dobrý tip. Díky novému projektu hradeckého azylového domu můžete pomoct lidem bez domova přestát mrazivou zimní noc a třeba tak i vylepšit smutnou statistiku, podle které v hradeckých ulicích každou zimu umrzne několik lidí bez domova. Stačí na jednom z devíti míst v Hradci Králové zakoupit za 40 korun plastový žeton pro přespání v azylovém domě – takzvanou leženku.

S cílem pomoct lidem bez domova a zároveň upozornit na jejich problémy širokou veřejnost vymysleli pracovníci v hradeckém azylovém Domě Matky Terezy projekt Hradecká leženka. Na začátku letošní zimy spustili na devíti místech ve městě prodej plastových žetonů, které fungují jako poukaz do noclehárny azylového domu. Pokud se rozhodnete Hradeckou leženku zakoupit, můžete ji přímo na ulici darovat člověku bez přístřeší, případně ji zanechat na místě pracovníkům azylového domu, kteří ji sami předají potřebným. Za plastový žeton, který je snadno dezinfikovatelný a tím pádem i opakovaně použitelný, mohou lidé bez domova strávit v noclehárně Domu Matky Terezy na hradeckém Pouchově noc v teple. A nejen to. V ceně je nejen přespání, ale také večeře, teplá voda nebo pračka,“ popisuje pracovník azylového domu Marek Haltuf.

Kde můžete Hradeckou leženku koupit?
Café na kole - Velké náměstí 130/24
Bio Centrál - Karla IV. 774
Kavárna Muzeum - Eliščino nábř. 375/465
Dům Matky Terezy - U Mostku 472/5
Hospodářské středisko Oblastní charity HK - Komenského 266
Sociální šatník - Třída E. Beneše 570
Turistické informační centrum - Eliščino nábřeží 626
Galerie Na Parkány - Velké náměstí 24/34
U Food Not Bombs - při pravidelném rozdávání jídla, před Hlavním nádražím HK, každou neděli v 17 hodin

Podle něj každoročně roste zájem o nocleh v azylovém domě ve chvílích, kdy udeří opravdu krutá zima. Kapacita noclehárny azylového domu, která činí 30 míst pro muže a 10 pro ženy, se v takových chvílích často zcela naplní. Podle Haltufa by v ideálním případě byl v Hradci potřeba ještě jeden stejně velký azylovým dům. Proto je přes zimu otevřená ještě aspoň částečně improvizovaná noclehárna na letišti. „Pokud se chovají slušně, tak tam téměř nikoho neodmítneme. Když se zaplní původní kapacita, mohou tam spát další lidé zdarma na židlích,“ říká Haltuf.

Bezdomovci nesmí přijít silně opilí

Část bezdomovců do azylového domu nechce chodit například kvůli přísným pravidlům. Zájemci o nocleh nesmí přijít silně opilí. Podle Haltufa však tento důvod není mezi bezdomovci příliš častý. „Máme toleranci 0,5 promile. Ti lidé si to ale paradoxně velmi dobře hlídají a většinou radši vydrží nepít, než aby museli strávit noc v mrazu. Mnohem častěji lidé odmítají naši pomoc kvůli nějakým psychickým problémům," vysvětluje Marek Haltuf a pokračuje: „Když pak udeří opravdu silné mrazy a je třeba minus 20 stupňů, přijdou zpravidla i ti největší drsňáci. A někteří to bohužel ani nestihnou. Každý rok nám bohužel někdo zmrzne."

Zájem o leženky je velký, služba funguje i v dalších městech

Projekt Hradecká leženka funguje zhruba měsíc. Původně se měl spustit na veřejné akci Noc venku, tu ale bohužel zrušila epidemie koronaviru. „Samozřejmě po to zájem je, protože spousta těch lidí opravdu ani těch 40 korun dohromady nedá," říká Haltuf. 

Podobný projekt jako v Hradci už funguje v několika českých městech. Například v Praze, Brně, Ostravě, Opavě nebo Karlových Varech ho dává dohromady Armáda spásy. Takzvanou Nocleženku v těchto městech pořídíte za 100 korun. Armáda spásy si dokonce nechala patentovat název Nocleženka. „Když jsme chtěli tuto službu rozšířit do Hradce, tak se ozvali, že se to prostě nesmí jmenovat Nocleženka. Takže v Hradci máme leženku. Moc to nechápu, protože si myslím, že nám jde o stejný cíl,“ vysvětluje název žetonu Marek Haltuf.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Oblastní charita Hradec Králové