Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Před deseti lety odešel prezident Václav Havel, v Hradci mu věnují vzpomínku

18. 12. 2021

page.Name
Bývalý disident, dramatik a prezident Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku u Trutnova 18. prosince 2011 ve věku 75 let. I když se vědělo, že jeho zdravotní stav není dobrý, ta zpráva, od které dnes uplynulo deset let, zasáhla republiku, jako příslovečný blesk z čistého nebe. V souvislosti s tímto výročím si osobnost prezidenta dnes připomene i Hradec Králové.

Ve Wonkově ulici před městskou knihovnou u Lavičky Václava Havla štafetová četba jeho textů. Akce nazvaná Ha, well: Číst Havla pomáhá se uskuteční v sobotu od 16.16 do 17.30 hodin. Vzpomínání na Havla a sbírka knih pro děti z dětských domovů a dlouhodobě nemocné dětské pacienty se uskuteční ve Sboru kněze Ambrože. Akce se bude konat od 18 do 18.30 hodin.

Bývalého prezidenta připomíná ve městě také piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové, která od podzimu 2019 nese název náměstí Václava Havla. I když s ohledem na pandemickou situaci kolem koronaviru univerzita žádnou vzpomínkovou akci neorganizuje, lidé tam mohou přijít zavzpomínat a zapálit svíčku u pomníku obětem totality.Václav Havel navštívil Hradec Králové 27. ledna 1990, což dokumentuje útlá knížečka Přijel pan prezident, kterou v hektické době vydal Kruh východočeských novinářů ve spolupráci s Východočeským večerníkem. Jeho tmavozelený Renault 21 se státními vlaječkami na předních blatnících přijel ke hradecké katedrále sv. Ducha krátce před desátou. Jak stojí v publikaci, jen pár minut měly tisíce lidí všude kolem na to, aby pozdravily svého prezidenta. Jeho kroky totiž vedly přímo do kostela na mši svatou. „Cítím se být tak trochu vaší ovečkou, protože se v tomto kraji často zdržuji. Blahopřeji vám,“ řekl Havel jako jeden z prvních gratulantů čerstvému biskupovi královéhradecké diecéze Karlu Otčenáškovi.


Krátký oběd, který se potom místo v luxusní restauraci konal v hradeckém pivovaru, obnášel vcelku prosté menu: polévku s játrovou rýží, guláš, knedlíky a jak jinak - dobré pivo. Po něm už se prezident Havel s chotí Olgou přesunul na Žižkovo náměstí. „Ať žije Havel,“ doprovázel jeho pěší cestu k nejkrásnějšímu baroknímu domu ve městě U Špuláků pětadvacetitisícový dav. Tam z balkonu jenom krátce promluvil, protože nechtěl, jak řekl, aby byla válka mezi Hradcem a Pardubicemi, kam měl namířeno.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz

Foto: Karel Tejkl, Evžen Pajskr