Neděle

3. července 2022

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Radní vzali zpátečku. Rozhodnutí o zdražení jízdného v MHD zrušili

13. 12. 2021

page.Name
Hradečtí radní v pondělí odpoledne zrušili své ani ne týden staré rozhodnutí o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Vedení města se rozhodlo, že úpravy cen ještě projedná se všemi zastupitelskými kluby. Podle primátora by k určitým změnám v ceníku nakonec mělo dojít od druhého čtvrtletí příštího roku.

Zrušit své původní rozhodnutí se rozhodli radní jen několik hodin před začátkem jednání městského zastupitelstva. Například opoziční Piráti už předem avizovali, že na zastupitelstvu budou chtít rozhodnutí radních o zdražení zvrátit u seniorů a rodičů s malými dětmi. Nakonec ale vzalo zpátečku ještě před začátkem zastupitelstva samo vedení města.

„Úpravě cen v naší MHD se vzhledem k růstu cen paliv, mezd a dalších vstupů v nejbližší době nevyhneme. Ostatně ke změnám ceníků veřejné dopravy již přistoupila řada krajů a měst. Je však zřejmé, že u námi přijatého ceníku nebyla nová cena v některých tarifech hradecké MHD dostatečně projednána," informoval primátor Alexandr Hrabálek (ODS). 

Proti zdražení se už minulý týden postavil náměstek primátora Pavel Marek (ANO), do jehož gesce dopravní podnik spadá. „S rozhodnutím nesouhlasím a mám s ním problém, protože v našem volebním programu je něco jiného. Dopravní podnik se hojí na skupinách, které hodlám bránit. Zdražení se nejvíce dotkne školního jízdného, seniorů nad 70 let a doprovodu dítěte do tří let věku. To jsou přitom skupiny, které bychom měli spíš bránit. Nejnižší navýšení je naopak u lidí v aktivním věku,“ kroutil hlavou nad novým ceníkem náměstek primátora. Na radě prošlo zdražení minulý týden nejtěsnějším možným počtem šesti hlasů. 

Po kritice opozičních politiků i veřejnosti je teď všechno jinak. "Dohodli jsme se, že ke změně cen od ledna zatím nedojde a vyzveme všechny zastupitelské kluby k diskuzi, aby návrh změn v ceníku MHD připomínkovaly. I když se jedná o vyhrazenou kompetenci rady města, považujeme za důležité, aby se k výši jízdného vyjádřily i zastupitelské kluby. Předpokládáme, že změny se podaří projednat a připravit s platností od druhého čtvrtletí příštího roku,“ řekl Hrabálek.