Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Školství zůstane bez náměstka. ODS kandidátku hnutí ANO nepodpořilo

8. 12. 2021

page.Name
Už skoro 10 měsíců má hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) na radnici na starost kromě svých vlastních úkolů i školství a sociální oblast. Ačkoliv sám primátor tvrdí, že ze současné situace radost nemá, jeho domovská strana řešení nehledá. Vlastního kandidáta na funkci chybějícího náměstka ODS nominovat nechce a kandidátku hnutí ANO Andreu Turkovou podpořit odmítá. Kvůli údajnému nezájmu radnice o školství přitom v Hradci Králové vzniká i nový politický subjekt z řad učitelů.

Letos v únoru odvolali hradečtí zastupitelé z funkce náměstka primátora pro školství, sociální oblast a životní prostředí zástupce Změny pro Hradec a Zelených Martina Hanouska. Od té doby se politickým stranám nepodařilo shodnout se na jeho nástupci. Školství a sociální oblast má tak už deset měsíců na starosti primátor, gesce životního prostředí pak spadá pod tajemnici magistrátu Markétu Bartušovou.

Květnová volba dopadla fiaskem

Snahu zvolit nového náměstka projevily strany vládnoucí na hradecké radnici pouze letos v květnu. ODS s hnutím ANO se však tehdy nebyly schopné domluvit mezi sebou. Občanští demokraté navrhli na pozici náměstka Martina Soukupa, hnutí ANO zase Andreu Turkovou. Výsledek? Zvolen nebyl ani jeden, přestože součet jimi získaných hlasů by pro zvolení náměstka stačil.

Z učitelů vzniká i nová politická síla

Nespokojenost s fungováním radnice ve vztahu ke školství dal nedávno najevo ředitel ZŠ Štefánikova Roman Polda. O školství se podle něj nikdo pořádně nestará. Sám Polda proto připravuje společně s dalšími hradeckými učiteli vlastní kandidátku do komunálních voleb v příštím roce. Polda v posledním období jednal jak s primátorem Hrabálkem, tak i s jeho náměstkem Pavlem Markem (ANO). „Měl dost dotazů a připomínek ke školství, na velké většině jsme se ale dokázali domluvit a nebyl mezi námi rozpor. Domnívám se, že školy mají dostatek prostředků a mohou se rozvíjet,“ řekl k setkání primátor.

ODS Turkovou nepodpoří

Hnutí ANO na konci listopadu téma zvolení náměstka pro školství znovu zvedlo. Do funkce navrhlo znovu Andreu Turkovou. Jenže oblastní rada ODS možnou podporu její kandidatury odmítla. „Nejsme si vědomi žádných důvodů, pro které by ODS měla její volbu podpořit,“ řekl Salonkám předseda oblastního sdružení občanských demokratů Pavel Staněk. ODS zároveň neplánuje stavět ani vlastního kandidáta. Počítá tak s tím, že zbývající čas do komunálních voleb povede gesci primátor Hrabálek.

Nadšený není primátor, ani jeho náměstek z hnutí ANO

Podle předsedy zastupitelského klubu ANO Pavla Marka je situace ve školství tímto zřejmě uzavřená. „Za oblast školství tedy nese plnou zodpovědnost pan primátor. My tam vnímáme nedostatky a chtěli jsme, aby mělo školství svého partnera, který se tomu bude moc více věnovat. Bez podpory ODS by ale bylo navrhování paní Turkové jen mrhání časem zastupitelstva,“ vysvětlil Marek.

Nadšený z výsledků jednání není ani sám primátor Hrabálek. „Nemám z toho radost, že musím zastávat ještě tuhle funkci. Nic jiného než status quo ale asi nezbývá. Hnutí ANO nám neřeklo, že by snad měla paní Turková podporu demokratických stran v zastupitelstvu,“ zakončil primátor.


Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz