Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Věřím, že vánoční stromky i ryby nabídneme levněji než konkurence

8. 12. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Hajný je lesa pán, všemi je milován. S touto větou Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové, ne vždy souhlasí, protože při své práci se musí nejen usmívat, ale také mračit. Každopádně jedna věc je zřejmá: lesy okolo Hradce nám závidějí i v Pardubicích. A jistě nejen tam. Nejsou totiž pouhým prostorem pro těžbu dřeva a houbaření, ale zejména se stále rozšiřuje jejich rekreační funkce. A právě na tom má velký podíl Milan Zerzán, kterého jsme požádali o následující rozhovor.

Rozvíjejí se jak lesy, tak i areál kempu Stříbrný rybník. Převzetí areálu kempu Stříbrný rybník společností Městské lesy Hradec Králové – aneb zahájení komplexní modernizace a rozvoje chátrajícího komplexu, tak zněl název Události roku. Co pro vás toto letošní ocenění znamená?
Pro nás je to obrovská pocta, protože jsme chtěli, aby se areál Stříbrného rybníka skutečně výrazným způsobem posunul do současného tisíciletí. Našli jsme dokonce staré mapy, z nichž je zřejmé, že už v roce 1963 Hradec Králové právě na Stříbrňák směřoval rekreaci obyvatel. Tehdy si ale nikdo nemyslel, že by se rekreace posunula i směrem do lesů. Na vše se díváme komplexně a je vidět, že to, co děláme, se lidem líbí. Navazujeme spolupráci i s Parkem 360. Na Stříbrňáku jsme rozšířili ubytovací kapacity o mobilní domy. Opravujeme písčité plochy, zrekonstruovány jsou chatky, do budoucna plánujeme zlepšit kvalitu vody.

Co v kempu kromě toho plánujete?
Do dnešní doby jsme se věnovali hlavně údržbě a obnově zchátralého areálu. Zastabilizovali jsme také volnočasové aktivity v kempu, vzniklo pódium, kde se mohou pořádat koncerty, v kempu je i letní kino. Plánujeme rozšiřování kempu o další plochy pro stany a karavany, také o podmínky k pořádání firemních akcí a svateb. Budeme vytvářet i svatební molo. A to není zdaleka všechno. Do budoucna chceme postavit novou restauraci. Ta stávající je malá.

Jaká byla letos návštěvnost lesů? Chodili do nich lidé více než předtím?
Zvýšení návštěvnosti se nejvíce projevilo v zimě v době lockdownu. V čase, kdy se zavřela obchodní centra, začali lidé podstatně více chodit do lesů. Nárůst byl opravdu vysoký. Těší nás to sice, ale musím říct, že nám to někdy komplikuje práci. Většinou v zimě děláme třeba těžbu nebo opravy cest. A tady musím návštěvníky poprosit o toleranci. V lese jezdí víc těžká technika a je nutné na to brát ohled. Za každého návštěvníka lesů, který se v nich chová slušně, jsme rádi.Prozradíte, jaké novinky v lesích plánujete na příští rok?
Aktuálně rozšiřujeme oboru pro daňky, bude dvakrát větší ─ ze dvou na čtyři hektary. Povede až ke Stříbrnému potoku a nad průchodem bude pozorovací lávka pro lidi. Chystáme také novou naučnou stezku pro děti. Povede od kempu Stříbrný rybník a u bufetu U Pytláka se napojí na bruslařské trasy. Děti budou rozpoznávat stopy zvířat, pokud splní všechny úkoly, čeká je odměna.

Také letos budete prodávat kapry. Budete je oproti loňsku zdražovat?
Musím říct, že i pro nás rostou vstupy a náklady. Cenu ale zvedneme jen o desetikorunu na 110 korun/kg. Jsem přesvědčený, že to bude zase příznivější cena než u konkurence.

Když už je řeč o Vánocích, nabídnete letos i stromky?
Máme na plantážích borovici černou, stříbrný smrk a jedli kavkazskou. Z prořezávek pak levnější smrk ztepilý a borovici lesní. Obecně nabídneme od prosince stromky levněji než konkurence. Je to díky tomu, že se vyhneme překupníkům. Třeba stříbrný smrk za 400 až 450 korun, stromky z prořezávek pak od 250 korun za kus. Letos to bude kolem dvou tisíc stromků, to je přibližně čtvrtina stromků potřebných pro Hradec Králové.