Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Klaviaturu, další část zvonohry, představí u Ambrože při oslavě vzniku Československa

27. 10. 2021

Klaviaturu, další část zvonohry, představí u Ambrože při oslavě vzniku Československa 0 snímků
K výročí vzniku samostatného Československa uspořádá zítra v 15 hodin Církev československá husitská ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové slavnostní bohoslužby a zároveň představí veřejnosti další část zvonohry – klaviaturu. Ta do sboru dorazila 8. října z Holandska se zvonařským mistrem Petrem Rudolfem Manouškem.

Klaviatura zvonohry je vyrobena ze světlého dřeva jasanu a z kovu. Této události budou osobně přítomni nejen zmíněný zvonařský mistr, ale také zvonohráč Radek Rejška, varhanice Jiřina Dvořáková a Kateřina Krylová, trumpetisté Radek Círman a Martin Chadima. Projekt zvonkohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží od roku 2009.

Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí. Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě. Otevře se tím také spolupráce s Hudební katedrou na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, která o hru na zvonohru bude moci rozšířit své studijní programy.

Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem panem Petrem Rudolfem Manouškem. Zvony dostávají jména podle významných osobností. Jednou z nich je například světice Anežka Česká nebo politička Milada Horáková. 

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Zvonohra Hradec Králové