Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Kniha Cihla autora Václava Nováka prošla křtem v Centru andragogiky

17. 10. 2021

Kniha Cihla autora Václava Nováka prošla křtem v Centru andragogiky 0 snímků
Cihla, to je název knihy Václava Nováka, která byla pokřtěna v Centru andragogiky v Hradci Králové, a jejíž součástí byla také diskuze na téma Komunity, jak nám mohou pomoci v dobách dobrých i zlých.

„Kniha nás provází celou historií naší Cihelny až do současnosti. Vypráví o tradici již zaniklého řemesla cihlářství a o historii budovy cihelny, která se změnila v Centrum andragogiky. Zajímavostí je, že díky cihlářským pracím byla koncem 19. století v areálu cihelny objevena kostra mamuta,“ uvedla pracovnice centra Petra Michaličková.

V roce 2013 byla zahájena přestavba cihelny na školicí centrum a začal její nový příběh spojený se vzděláváním dospělých. Kniha je zajímavým způsobem ilustrována a obsahuje množství dobových i současných fotografií. O tom, že se povedla svědčí i její nominace do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2020 v kategorii Odborná literatura.

Majitelka Centra andragogiky Marie Jírů představila vznik knihy i průběh rekonstrukce bývalé cihelny. Ale i budova získala svoje ocenění, v roce 2015 titul Stavba roku Královehradeckého kraje a v soutěži Top Invest byla vyhlášena Nejlepší investicí roku 2014. Jedním ze zdrojů knihy Cihla byly kroniky obce Svobodné Dvory, které centrum mohlo vystavit díky Okresnímu archivu v Hradci Králové.

Autorem byl Josef Michalička, který byl 62 let nejen kronikářem, ale také ředitelem učňovské školy, kadeřníkem, vlásenkářem i filmovým a divadelním maskérem. Veřejnému životu, dnes bychom možná použili slovo komunita, zasvětil celý svůj život. Na téma Komunity vypukla i podnětná diskuze s velmi příjemnými hosty. Mezi nimi byli advokát, filantrop, senátor a městský i krajský zastupitel města Jan Holásek, právník, filantrop a politik, zakladatel projektu Hradec si pomáhá Pavel Staněk,  pedagog, historik, hudebník a skaut, ředitel Gymnázia J. K. Tyla Matěj Ondřej Havel či Jan Klubíčko, předseda Komise místní samosprávy Svobodné Dvory.

„Komunity mají velký potenciál řešit nejen ekonomické problémy, ale především kvalitu života jejich členů,“ prozradila Michaličková. V diskuzi byla mimo jiné zmíněna například témata význam komunit, příklady úspěšných komunitních projektů, podpora státu, postavení komisí místních samospráv ve struktuře města, zapojení lokálních subjektů včetně sociálních podniků do projektů realizovaných na území města.

Rovněž se hovořilo o významu dobrovolnictví pro komunity, zapojení studentů do veřejně prospěšných projektů, nutnosti urbanistické koncepce města tak, aby komunity měly prostor a infrastrukturu pro svoji činnost. „Bohužel ve Svobodných Dvorech takový prostor chybí, proto vznikl projekt volnočasových aktivit, který objekt Centra andragogiky zpřístupní ve večerních hodinách a o víkendech široké veřejnosti v rámci organizovaných vzdělávacích i sportovních aktivit,“ dodala pracovnice centra.

(hyš-pm)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Centra andragogiky