Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Letouny Stream turbo a Sparker odhaleny, brzy budou brázdit oblohu

20. 10. 2021

Letouny Stream turbo a Sparker odhaleny, brzy budou brázdit oblohu 0 snímků
K výjimečné události došlo ve středu dopoledne na letišti v Hradci Králové – Pouchově, kde zdejší společnost TL Ultralight představila a slavnostně odhalila své dva zbrusu nové letouny. První - Stream turbo, je určen pro výcvik armády, druhý – Sparker je součástí produktové řady a bude využíván k cestování.

Stroj Stream turbo má obrovský výkon, který poskytuje turbovrtulová pohonná jednotka v sedačce kokpitu letounu. Dosahuje rychlosti 367 kilometrů za hodinu, vzletová hmotnost je 800 kilogramů, spotřeba paliva 60 litrů za hodinu a dolet 1200 kilometrů. Letoun Sparker má nejobjemnější zavazadlový prostor ve své kategorii a cestující si let jaksepatří užije při maximální rychlosti 300 kilometrů v hodině. Tento 600 kilogramů vážící stroj má dolet 1400 kilometrů.

Podle hlavního konstruktéra Martina Zahálky je Stream turbo moderní dvoumístný tandemový turbovrtulový letoun nejen při výcvik, ale i pro rekreační létání. Stroj Sparker se řadí do další generace ultralehkých letadel, do něhož společnost TL Ultralight promítla nové technologie a inovace. „Jedním z našich cílů bylo v podobě Stream turbo vytvořit lehký, účinný a levný letoun určený pro základní výcvik armádních pilotů i zájemců z civilního sektoru,“ řekl Zahálka, který upozornil, že jde o první prototyp.

Jak připustil, zkonstruovat obě letadla nebylo jednoduché. „Letadlo obecně je komplikovaný a složitý výrobek. Vývoj přinesl některé potíže. Pro nás byla například úplně nová turbovrtulová pohonná jednotka, protože pro ni je nutné zkonstruovat zcela novou palivovou soustavu. Používá se totiž palivo, které jsme neznali, protože všechna naše předcházející letadla byla poháněna pístovými motory. Tyto věci se nám ale podařilo překlenout,“ sdělil.

Letoun Sparker budou využívat zejména soukromí vlastníci nebo letecké školy. Jde o nástupce projektové řady letounů TL Ultralight, která lze spatřit na obloze po celém světě. Projektový ředitel Jan Bartizal při představování letounů potvrdil, že společnost TL Ultralight je dlouhodobě zaměřená na vývoj a výrobu letadel v kategorii ultralehkých s tím, že oba nové letouny byly dokončeny v letošním roce.

„Milníkem pro zahájení vývoje těchto dvou typů byl rok 2016, kdy se podařilo dokončit nejen vývoj z hlediska letových vlastností a potenciálu, ale také ultralehký Stream přetvořit na moderní cvičný letoun. „Letos byl projekt dokončen do stádia prototypu a je připraven k letovým zkouškám. Souběžně s tímto projektem byl realizován ještě jeden, který byl zaměřen na nový typ ultralehkého letounu podle nové legislativy. Realizován byl od roku 2018,“ dodal projektový ředitel.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera