Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Ode dneška platí nová hygienická opatření. Jaká to jsou?

25. 10. 2021

page.Name
Dnešním dnem vstupují v platnost přísnější hygienická protikoronavirová opatření. Na pracovištích se smíme pohybovat pouze s respirátory, a to i pokud pracujeme v uzavřeném kolektivu. Mění se i délka povinné karantény ze dvou týdnů na jeden jediný.

Respirátor tedy ode dneška musíme nosit ve všech vnitřních prostorách. Doposud měli výjimku zaměstnanci, kteří pracovali v uzavřeném kolektivu. To ale dneškem končí a respirátor musí nosit každý, kdo má spolupracovníky v okruhu méně než 1,5 metru. Zaměstnavatel je povinen zajistit dostatečný počet respirátorů na pracoviště. 

I na hromadných akcích se od 25. října musíme pohybovat pouze s respirátorem na obličeji. Do dnešní půlnoci platila tato povinnost pouze na akce s deseti a více účastníky. 

Mění se i délka povinné karantény. Ze čtrnácti dnů se zkracuje na jeden týden a musí být zakončena negativním PCR testem. 

Vláda by dnes měla projednávat i zpřísnění opatření na základních a středních školách. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr školství Robert Plaga už minulý týden hlásili, že neočkovaní učitelé budou mít povinnost nosit při výuce respirátor. Pro žáky ale tato povinnost platit nebude.

V okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100.000 obyvatel, se neočkovaní žáci budou za týden po podzimních prázdninách na koronavirus testovat. Vláda by měla také projednat novelu krizového zákona, která má umožnit policii kontrolovat a na místě pokutovat nedodržení protikoronavirových opatření.

Změny v opatřeních ráno projedná rada vlády pro zdravotní rizika, dopoledne zasedne poprvé po sněmovních volbách ústřední krizový štáb.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz