Čtvrtek

29. září 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Radní schválili zadání projektu na úpravu míst, kde je v nájmu ZŠ Sion

28. 10. 2021

page.Name
Hradečtí radní na úterním mimořádném zasedání schválila zadání vypracování projektu přestavby prostor v Základní škole Mandysova, které využívá soukromá ZŠ Sion. Vedení města jí zároveň potvrdilo zářijovou výpověď z nájmu s tříměsíční výpovědní lhůtou. Město vynaloží na projekt 370 000 korun. Advokátní společnost, která Sion zastupuje, městu ale sdělila, že výpověď považuje za právně problematickou a není možné ji uznat. Zástupci radnice ve středu rozhodnutí rady města potvrdili.

Právní zástupce školy podle Doksanského vyzval vedení města k zastavení dalších kroků, aby se předešlo nehospodárnému vynakládání finančních prostředků města. „Přesto radní výdaj 370.000 korun schválili, byť je velmi pravděpodobné, že půjde o zcela zbytečně utracené peníze,“ uvedl ředitel Sion škol Denis Doksanský.

Radnice dala Sionu výpověď, protože začátkem příštího roku chce začít s úpravou školy pro potřeby městské Mateřské školy Sluníčko, která by se tam měla kvůli plánované rekonstrukci na jaře přestěhovat. Město se ZŠ Mandysova počítá do budoucna i jako s náhradním zázemím pro další školy, kde město připravuje rekonstrukce. Rekonstrukce bude stát zhruba tři miliony korun.

„Pokud by ZŠ Sion prostory včas neopustila, připravujeme jiné řešení. O děti z MŠ Sluníčko bude postaráno, zároveň si nemůžeme dovolit přijít o dotaci na plánovanou rekonstrukci MŠ Sluníčko ve výši zhruba 40 milionů korun. Náklady spojené s alternativním řešením budeme po zřizovateli Sion škol vymáhat. Půjde o částku v řádech milionů korun,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Pokud Sion prostory v budově ZŠ Mandysova v dané lhůtě opustí, podle Hrabálka město po něm žádné peníze požadovat nebude. „Obdrželi jsme dopis od právního zástupce Sion škol. Už jsme se jím zabývali a město k němu v nejbližších dnech zaujme své stanovisko,“ dodal Hrabálek.

Vedení školy dostalo od radnice informaci o chystané výpovědi 18. srpna, výpověď Sion obdržel koncem září. Podle vedení města je tento postup v souladu s nájemní smlouvou, radnice nabídla ZŠ Sion náhradní prostory v jiné školské budově v centru města.

ZŠ Sion odmítá v tomto školním roce opustit budovu městské ZŠ Mandysova, jejíž prostory Sion využívá pro výuku svých asi 60 žáků prvního stupně. Přestěhování školy do náhradních prostor během školního roku je podle Sionu nereálné. „Postoj ZŠ Sion je bez ohledu na nejnovější rozhodnutí rady stále stejný, vystěhování žáků v probíhajícím školním roce je nemožné a jak z technických, tak i právních důvodů se nemůže uskutečnit,“ uvedl Doksanský.

Sion využívá část ZŠ Mandysova od roku 2005, v současnosti platnou nájemní smlouvu s městem má od roku 2007. Základní škola Sion nyní rekonstruuje budovu v ulici Kleinerových, kde sídlí druhý stupeň. Do zrekonstruované budovy by se měl v budoucnu první stupeň ze ZŠ Mandysova přestěhovat. Podle zástupců Sionu se ale rekonstrukce hlavní budovy protahuje.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook ZŠ Sion J. A. Komenského