Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Výročí vzniku Československa: předání medailí města i koncert filharmoniků

26. 10. 2021

page.Name
Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Už ve čtvrtek si veřejnost připomene 103. výročí této významné události i v Hradci Králové. V 10 hodin se uskuteční slavnostní akt u pomníku prezidenta T. G. Masaryka. Kromě toho se hodinu předtím z Bílé věže rozezní zvon Augustin.

Oslavy budou pokračovat v 15 hodin speciální komentovanou prohlídkou dřevěného kostela sv. Mikuláše v Jiráskových sadech vedená vedoucím magistrátního odboru památkové péče Janem Faltou. A kromě toho si během svátečního odpoledne připomene Československá obec legionářská 100. výročí svého založení.

Oslavy vzniku samostatného Československa vyvrcholí v 18 hodin v sále Filharmonie Hradec Králové předáním medailí města významným osobnostem a koncertem filharmoniků. V průběhu večera zazní houslový koncert Antonína Dvořák a skladby V přírodě, Karneval a Othello od téhož autora. Na housle zahraje sólista Jan Fišer, filharmonie bude hrát pod taktovkou dirigenta Kaspara Zehndera.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: hradeckralove.org