Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Do České knihy rekordů Agentury Dobrý den v Pelhřimově se zapsali i Hradečáci

7. 8. 2021

page.Name
Rekordy. Kdo by nechtěl nějakého dosáhnout. Je to výzva, zároveň k tomu vede šikovnost a touha po něčem mimořádném. Právě mimořádnosti tohoto druhu registruje Agentura Dobrý den v Pelhřimově, která je zapisuje do České knihy rekordů. Navíc jsou mnohé z nich součastí tamního Muzea rekordů, jež zaznamenáva vše pod přívlastky největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší.

Do vysněné knihy se zapsali svými výjimečnými počiny i někteří Hradečáci. Začněme rokem 2018. Tehdy byl do knihy zapsán nejstarší labradorský retrívr Amálka, celým jménem Anne Amelie Chaseland’s, fenka labradorského retrievera majitelů Pavla a Jakuba Lhotákových z Nového Hradce Králové. K datu registrace rekordu, tedy 23. listopadu toho roku, se Amálka dožila rekordních 16 let a 17 dní.

Amálka tmavé čokoládové srsti byla první fenkou chovné stanice Chocolate jewel a vždy byla dobrým hlídačem a plavcem. V mládí měla také výborné výsledky na klubových, národních a mezinárodních výstavách. Mimo to absolvovala lovecký a obranný výcvik na kynologickém cvičišti. Nafouknutí klasického nafukovacího balonku z přírodního latexu v nejnižším věku. To byl další, 20. února roku 2019 zanamenaný rekord, kterého ve věku 1 rok, 9 měsíců a 28 dnů dosáhla Viktorie Svobodová z Hradce Králové.

„Tuto schopnost v rekordně nízkém věku prokázala u více balonků různých prodejců a výrobců, vždy pod dohledem své maminky Aleny Tomkové a tatínka Davida Svobody,“ uvedli zástupci Agentury Dobrý den. Pro změnu největší počet karatistů cvičících kata Heian Shodan se sešel při 13. Mistrovství světa v Shotokan Karate Skif 2019 pořádaném SK Karate Spartak Hradec Králové.


V jeho průběhu zacvičilo kata Heian Shodan celkem 1359 karatistů, z toho 1227 registrovaných závodníků a 132 lidí z řad publika registrovaných on-line. Kata, kterou předcvičoval Kančó Nobuaki Kanazawa z Japonska, se skládá z 21 bojových prvků. Jde o boj s imaginárním nepřítelem trvající zhruba 35 vteřin. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 20. července 2019 v ČPP Aréně v Hradci Králové. 

O další zápis rekordu se postaral Spolek českého strakatého psa. Nejvíce českých strakatých psů na jednom místě bylo zaregistrováno 14. září 2019 v areálu kempu Stříbrný rybník při 10. ročníku akce Setkání strakáčů. Tehdy tam bylo v průběhu čtyř hodin zaregistrováno 128 psů plemene český strakatý pes. Nejstarší účastnicí srazu byla šestnáctiletá Orka, nejmladší půlroční Energia Edita. 

Nejmenší origami crane – jeřáb vytvořil Břetislav Kvapil z Hradce Králové, který dokázal složit z originálního origami papíru o velikosti 1,5 x 1,5 centimetru nejmenšího jeřába, který měří na délku 4,2, na šířku 10 a na výšku 5 milimetrů. K vytvoření tohoto origami bylo potřeba 19 přehybů. Rekordní údaj byl zaregistrován loni 2. března. A to nebylo všechno.

O druhý zápis se Kvapil postaral ještě letos 26. února, když složil nejmenší origami Kawasakiho růže z originálního japonského origami papíru o velikosti 5 × 5 centimetrů. Výsledná velikost je 1,5 × 1,5 centimetru. K vytvoření tohoto origami bylo potřeba celkem 55 přehybů.

Největší sbírkou modelů a hraček zobrazující sanitní vozidla a jiné druhy dopravních prostředků používaných k transportu pacientů, zdravotnického personálu nebo vybavení se může pochlubit hradecký lékař a leteckých záchranář Anatolij Truhlář. Ve sbírce, vznikající od roku 1987, ke dni registrace, tedy 15. prosince minulého roku, je celkem 1777 modelů a hraček. „Mezi nejvzácnější exponáty patří německý lazaretní vůz tažený koňmi z období 1919 až 1930,“ stojí v zápisu.

Muzeum rekordů a kuriozit bylo otevřeno v Pelhřimově jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě. V pěti zrekonstruovaných patrech historické věže se podařilo nashromáždit stovky exponátů, jinde na světě nevídaných. V historické věži si lze například prohlédnout 164 kilogramovou hrací kostku či třímetrový model Pražského hradu slepený ze špejlí. Základ expozice Zlaté české ručičky tvoří více než 90 předmětů zhotovených ze zápalek a zápalkových hlaviček. Sirkové pirátské plachetnici dělá společnost i sirkový kovboj na koni či Korintská váza vyrobená z 51 124 zápalkových hlaviček.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: dobryden.cz, Ondřej Littera, Martin Veselý, Miroslav Beneš