Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Hladovka nebude! Nelegální ubytovna ve Svobodných Dvorech má útrum

16. 8. 2021 Autor: Foto: Facebook náměstka Pavla Marka

page.Name
Více než měsíc trápila nelegální ubytovna obyvatele hradecké části Svobodné Dvory. Respektive cizinci, kteří v ní bydleli a měnili jinak klidnou část města na rušnou oblast. Noční rvačky a hádky byly na denním pořádku. Někteří z místních se dokonce chystali na protest držet hladovku. Na to ale nakonec nedošlo, ubytovna byla totiž definitivně uzavřena.

Nejpozdější termín na ukončení nelegálních ubytovacích služeb byl 16. srpna, pokud by se do té doby tak nestalo, část místních obyvatel se chystala držet protestní hladovku před bránou areálu Ligmet. Na to ale nakonec nedošlo. Uzavření ubytovny se vyřešilo rychleji než se předpokládalo.

Problémy se zahraničními obyvateli nelegální ubytovny trvaly už od začátku prázdnin. Do objektu byla několikrát zavolána cizinecká policie. Do areálu ale nebyla vpuštěna. Zásahy Police ČR zde byly na denním pořádku. Celé to vyvrcholilo 17. července, kdy došlo ke rvačce mezi pěti opilými dělníky cizí národnosti, kdy bylo následně nutné jednoho z nich resuscitovat. Policie zadržela a legitimovala celkem 8 osob.

Celé řešení trvalo několik týdnů. Radnice neměla žádné pravomoci na uzavření objektu. ,,Prvotními veřejnými orgány, které mají pravomoci ubytovnu právně řešit, jsou orgány státní správy (hygiena, živnostensky úřad, stavební úřad). Za město se dle mně dostupných informací ve věci jednou vyjádřil pan primátor a záležitosti se dále věnoval náměstek pro oblast majetku pan Pavel Marek. Byť bychom si všichni přáli, aby nelegální ubytovna byla uzavřena okamžitě, v praxi se ukazuje, že řešení prostřednictvím správních řízení trvá mnoho měsíců. V tomto případě byla ubytovna uzavřena v krátké době, tj. během 6 týdnů od otevření,'' říká senátor a hradecký zastupitel Jan Holásek. 

Náměstek primátora Pavel Marek se k celé věci vyjádřil na svém Facebooku, kam napsal: ,,Ještě včera ráno jsem absolvoval další komunikační kolečko s cca 12 orgány a úřady, které mohou ze svých pravomocí problematiku řešit. Od některých jsem dostal vyjádření velmi rychle, některé budou zřejmě reagovat později a také prošetřování od nich bude ještě nějakou dobu pokračovat. S vyjádřeními jsem seznámil i dotčené občany spolku v této oblasti. Také jsem byl informován, že nově jsou dotčené pozemky Ligmetu SD, a. s. a přímo sousedící pozemky Areálu Svobodné Dvory, s. r. o. postiženy exekučním příkazem k jejich prodeji. Nejdůležitější informace je ale, že z rozhodnutí majitelů či provozovatelů (samozřejmě po velkém tlaku občanů i dalších) bude k dnešnímu dni tj. pátku tato nelegální ubytovna uzavřena. Tak doufejme, že to bude dodrženo a občané budou mít zase v této lokalitě klid.''

 

A tak se také stalo. V pátek 13. srpna se dveře budovy v areálu Ligmet nadobro uzavřely. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz