Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Kauza nelegální ubytovny ve Svobodných Dvorech má dohru, chystá se další petice

30. 8. 2021

page.Name
Při zasedání zastupitelstva města Hradec Králové dnes vystoupila Jana Krejsarová ze Svobodných Dvorů. Za občany této městské části zastupitelům sdělila, že se ke kauze nelegální ubytovny v areálu firmy Ligmet, která zde vznikla 3. srpna, dosud nevyjádřil stavební odbor města.

„Tuto situaci jsme se zpočátku snažili řešit se zástupcem areálu, ale bylo nám osobně řečeno, že je to jeho pozemek, na němž si může dělat co chce. Argumentoval také tím, že v našem okolí je již několik takových zařízení a proč to tedy řešíme. Poté jsme se s písemnými podněty obrátili na stavební odbor, zatím bez jakéhokoli vyjádření,“ řekl Krejsarová.

O vyjádření byla požádána i Krajská hygienická stanice, která se podle ní vyjádřila v tom smyslu, že tím, že je zařízení nelegální, nebylo možné v této věci provádět žádné šetření. „To je myslím v naprostém rozporu s vyhláškami ministerstva zdravotnictví v době pandemie. V našich podnětech jsme upozorňovali na fluktuaci zahraničních pracovníků v objektu,“ uvedla Krejsarová, která uvedla, že policie potvrdila nelegálnost tohoto ubytovacího zařízení.

Lidé z ubytovny byly 13. srpna převezeni neznámo kam. „Čtyři ženy byly ponechány na ulici. Sami jsme se jim s pomocí zastupitelky Maclové snažili zajistit legální ubytování, ale marně, kvůli jakékoli absenci testů a potvrzení, že jsou neinfekční na nemoc covid-19. Po několika dnech ženy vyhledaly pomoc charity a 17. srpna jim byly z charitativních fondů zakoupeny jízdenky. Dvě odjely směrem do Plzně a dvě na Slovensko,“ prohlásila Krejsarová.

Protože obyvatelé Svobodných Dvorů přesně nevědí, kdo je majitelem ubytovny, není prý zaručeno, že se tato situace nebude opakovat. „Je to absurdní situace. Proto jsme na doporučení pana hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka podali trestní oznámení. Jak je možné, že u toho, co je označeno za nelegální, trvá  měsíc a půl, než se to zavře?“ ptá se Krejsarová s tím, že ještě není vyhráno.

„Aby se v této oblasti opět nemusela řešit tato situace, probíhá podepisování petice, kde žádáme město, aby na tento druh staveb vydalo stavební uzávěru pro celou městskou část Svobodné Dvory, a to vzhledem k nedostačující infrastruktuře. Během této kauzy nám bylo řečeno, že nikdo za nic nemůže a že s námi je jen upřímně soucítěno. Pokud to tak je, budete mít možnost tuto petici také podepsat,“ vyzvala město.

ZNĚNÍ PETICE

My, níže podepsaní občané města Hradce Králové, městské části Svobodné Dvory, prostřednictvím této petice žádáme, aby ve Svobodných Dvorech již nebylo povoleno zřízení další ubytovny. Ubytoven je v části Svobodných Dvorů podél Dvorské ulice již několik. Další ubytovna by v této části města ještě více zhoršila život místních obyvatel včetně zvýšení hluku, znečištění, nakládání s odpady, nekontrolovaný pohyb osob, zatížení již nedostatečné infrastruktury a rušení nočního klidu. Cílem této petice je zamezit, aby se ze Svobodných Dvorů stala vyloučená lokalita, což by automaticky znamenalo také snížení cen nemovitostí, zhoršení životního prostředí a ohrožení bezpečí obyvatel. Apelujeme tedy na zastupitelstvo našeho města o stavební uzávěru pro tento druh staveb na území městské části Hradce Králové Svobodných Dvorů.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Pavel Marek