Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Lavička Václava Havla, upomínka demokracie, po renovaci opět u knihovny

5. 8. 2021

page.Name
Už téměř sedm let se Hradec Králové chlubí lavičkou Václava Havla před kavárnou městské knihovny ve Wonkově ulici, která byla odhalena den před nedožitými 78. narozeninami dramatika a bývalého českého prezidenta. Dvě židle a stůl, jehož středem prorůstá strom, je tedy upomínkou na tuto osobnost a zároveň odpočinkovým místem. Po letech nyní prošla renovací a dnes byla vrácena na původní místo.

„Došlo k obnovení povrchových nátěrů kovových konstrukcí stolků a židlí, nové jsou také dřevěné sedáky i deska u stolku,“ řekl náměstek Pavel Marek z oblasti správy majetku města. Za renovaci lavičky dalo město necelých 60 tisíc korun včetně DPH. Lavička je první symbolickou připomínkou demokracie v krajském městě.

Tou druhou je náměstí Václava Havla v areálu univerzitního kampusu Na Soutoku. Návrh na pojmenování schválila městská rada v červnu 2019 a slavnostní pokřtění se uskutečnilo 16. listopadu 2019, tedy den před 30. výročím Sametové revoluce. „Myslím si, že taková decentní připomínka velké postavy naší historie je namístě. Havel pro republiku v porevoluční době udělal určitě hodně a nějakou symbolické připomenutí si určitě zaslouží. Škoda, že to místo občas ničí vandalové,“ uvedla Martina Sedláčková a pospíchala do knihovny.   

Lavička prošla změnou. Na rozdíl od její původní podoby jí nyní chybí čtveřice ozdobných prvků – dvou červených srdcí a zelených ulit, které připomínají Václava Havla. Podle magistrátu se tyto ozdobné prvky často stávaly terčem vandalů, proto budou na lavičku osazovány jen výjimečně v době důležitých výročí. Kvůli útokům vandalů na toto místo nechalo město v jeho blízkosti instalovat také bezpečnostní kameru.

Po chodníku nedaleko lavičky venčil svého psa osmdesátiletý senior, který se nám představil jako Vlastimil. Ten z připomínání prezidenta Havla nadšený není. „Havel mně zkazil život. Neříkám, že se před rokem 1989 neudělaly nějaké chyby, ale byl větší klid a jistota, která dnes úplně chybí, a právě Havel má na tom podle mě největší podíl. Takže bez lavičky i toho náměstí bych se klidně obešel,“ řekl rozčíleně Vlastimil.

Zcela opačný názor má dvojice studentů David a Lucie. „My jsme samozřejmě Havla nezažili, ale slyšeli jsme od prarodičů, kdo to byl a v jaké době se tehdy žilo. Bylo to hrozné a neradi bychom to zažili znovu. Proto je dobré tyto lidi, jako je Havel, stále připomínat, aby se už ty hrůzy minulosti neopakovaly. Lavička i náměstí jsou tedy v pohodě,“ nechali se slyšet studenti.

Lavička Václava Havla, anglicky Havel's Place, je pamětním místem věnovaným významnému světovému dramatikovi a samozřejmě také bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Iniciátorem projektu byl český velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič. Oslovil Bořka Šípka, světoznámého architekta, designera a přítele Václava Havla, s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta.

To se stalo a Hradec Králové se v roce 2014 stal šestým městem na světě, které si takto připomenulo osobnost, a především Havlovy demokratické ideály. Budování těchto míst je celosvětovým projektem, kromě Hradce se tyto lavičky nacházejí například v Praze, Oxfordu, Tel Avivu nebo Haagu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz