Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

O odebrání ceny Stránskému kvůli jeho jménu v seznamech StB se nehlasovalo

30. 8. 2021

page.Name
Není to tak dávno, co Jiří Stránský (88), organizátor Nábřeží paromilů a předsedající čtyř spolků, obdržel nejvyšší ocenění města Hradec Králové, tedy Cenu Dr. Františka Ulricha. Tu si však osobně nepřevzal a stalo se to až později. Krátce poté přišel na svém Twitteru novinář Vlastimil Weiner s informací, že je Stránský ve svazcích StB veden jako agent s krycím jménem Dr. LOS.

V této souvislosti bylo na dnešním zasedání zastupitelstva projednáváno, zda trvat na udělení zmíněné ceny Stránskému, nebo ho vyzvat, aby ji vrátil. Ve finále se nic takového nestalo a po schůzce předsedů klubu bylo rozhodnuto, že se o tomto bodu nebude hlasovat. Už před zasedáním zastupitelstva Salonky položily Jiřímu Stránskému několik dotazů, které se k věci vztahují.

Novinář Vlastimil Weiner na svém Twitteru zveřejnil informaci, že jste byl ve svazcích StB veden jako agent. Mohl byste se k této skutečnosti vyjádřit? Proč jste si Cenu Dr. Františka Ulricha nepřevzal při ceremoniálu osobně? Co říkáte na to, že někteří zastupitelé zvažují, že navrhnou, aby vám byla odebrána? Vrátíte ji, pokud o to budete požádán? Odpovědí na tyto legitimní dotazy jsme se však nedočkali.

„Spravedlnost je zpodobňována jako žena s váhami. Misky bývají jen málokdy vyvážené: převažují buď klady nebo zápory, které je však třeba vždy citlivě a objektivně v souvislostech posoudit. Hodnocení zde záleží žel na moci světské. Já jako věřící proto dám na rozhodnutí jedině toho Nahoře,“ napsal nám Stránský s tím, že jeho slova se shodovala s tím, co dnes sdělil zastupitelům. „Zabývat se Twittrem pana Vlastimila Weinera považuji za ztracený čas,“ poznamenal a zastupitele vyzval: „Rozhodněte, jak cítíte. Ať to bude tak či tak, nebudu se na vás zlobit.“

V jeho vyjádření však nezaznělo, zda a jakým způsobem se jeho jméno na seznamu StB jako agenta objevilo. K této kauze se postupně během projednávání tohoto bodu vyjadřovali zastupitelé. Pro Ivo Králíčka (ZPHZ) to byla šokující informace. „Pana Stránského jsem znal osobně jako student gymnázia v 80. letech. Protože jsem ho vnímal jako člověka, který nemohl učit, nemohl jsem tomu zjištění uvěřit. Z důvodové zprávy jsem se však nedozvěděl, jak jako agent fungoval,“ řekl.

Další zastupitel Pavel Vacek (Piráti) doporučil, aby ti, co takovou cenu přebírají, předtím předložili negativní lustrační osvědčení. Zastupitelka Věra Pourová (ANO) se nechala slyšet, že město udělit cenu nemusí, ale pokud ji už udělí, nemělo by ji bez závažného důvodu odejmout. „Všichni, kteří jsme v té době žili, víme, že nebyla jednoduchá. Byly situace, kdy člověk byl nějakým způsobem donucen okolnostmi, aby se choval jinak, i když se mu to příčilo.“

Lubomír Štěpán (KSČM) je toho názoru, že ať už Stránský byl nebo nebyl agentem StB, tak byl tento člověk podle něj totálně zostuzen. „Myslím si, že bychom se mu měli spíše omluvit než mu odebírat cenu.“  Jeho kolega ze zastupitelstva Ladislav Škorpil (HDK) prohlásil, že pravděpodobně nemá šanci se dožít toho, kdy tato společnost přestane řešit kraviny, místo toho, aby začala řešit to, co lidé v současné době potřebují. „Protože toho není schopna, tak se zaobírá tím, co bylo před třiceti nebo čtyřiceti lety. Na seznamy byli dáni všichni, co tenkrát vycestovali na západ.“

Zastupitelka Pavlína Springerová (HDK) uvedla, že společnost určitě potřebuje řešit důležitější věci, ale zároveň nejde zavírat oči před relativizací hodnot. „Nejsem ve věku, kdy bych měla soudit starší lidi, kteří prožili celý svůj dospělý život v době komunismu. Na druhou stranu se mi nelíbí a příčí se mi, že je náš stát veden soudně uznaným estébákem. Jsou to věci, které mi budou stále vadit. Musíme se dívat do minulosti, abychom neopakovali stejné chyby.“ Přes všechny názorové rozdíly, které dnes na zasedání zastupitelstva zaněly, cena Jiřímu Stránskému zůstává.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz

Foto: Twitter Vlastimila Weinera