Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Papír nebo čtečka? V knihovnách si můžete půjčit i e-knihy

12. 8. 2021

page.Name
S postupem doby se mění i potřeby čtenářů. Knihovny na to musely zareagovat a do své nabídky zařadily i možnost půjčování elektronických knih. Nabídka titulů se postupně rozšiřuje a způsobů, jak se k nim například ve Studijní a vědecké knihovně dostanete, je hned několik. Prvním krokem je jednoduchá registrace do samotné knihovny.

,,Určitě nejpočetnější skupinu e-knih tvoří tituly dostupné v rámci placených databází EBSCO. Z větší části jde o zahraniční produkci, doplněnou trvalou akvizicí odborné literatury z českých nakladatelství,‘‘ říká vedoucí odboru služeb Studijní a vědecké knihovny Hradec Králové Daniela Ridlová. Výhodou této databáze je tematicky bohatá nabídka a také vzdálený přístup, kdy uživatel může s e-knihou pracovat z domova. ,,V současné době knihovna předplácí dvě databáze specializované na e-knihy: EBSCO eBook Collection a eBook Academic Collection v celkovém rozsahu několika desítek tisíc titulů.‘‘

Na konci roku Studijní a vědecká knihovna zakoupila přístup i do moderní online knihovny Bookport, která nabízí více jak 6000 titulů beletrie. Elektronické knihy jsou ve dvou formátech, a to ve standardním PDF a ve speciálním pro čtení ePUB. Číst můžete online i offline, kdekoliv a odkudkoliv, na počítači, mobilním telefonu nebo tabletu. Jeden uživatel si může autorizovat až 3 zařízení a místo, kde ve čtení skončí, se mu automaticky uloží na všech zařízeních.

Mezi lidmi ale stále vedou klasické knihy. ,,Já musím mít knihu fyzicky v ruce a navíc mám ráda vůni knih. Elektronické knihy jsem zkoušela, ale nenaučila jsem se číst z displeje. A navíc na klasické knize je vidět i to, co má za sebou, ten příběh, který je na pomačkaných a zohýbaných stranách, nic nenahradí,‘‘ prozradila mi paní Jana, která si v knihovně půjčuje nejčastěji romány.

,,Ano, stále se více půjčují klasické knihy. Půjčování e-knih není s ohledem na autorský zákon, kdy e-knihy lze půjčovat pouze v souladu s poskytnutou licencí, úplně jednoduché. Proto knihovny většinou pro zpřístupnění e-knih registrovaným čtenářům využívají externí distributory/poskytovatele, kteří mají vyřešeny licenční vztahy s nakladateli,‘‘ potvrdila mi Daniela Ridlová.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz