Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Před třiapadesáti lety začala okupace, „bratrská“ vojska vtrhla i do Hradce

21. 8. 2021

page.Name
Jednu z nejtemnější událostí československých dějin si právě dnes připomíná naše země. Před třiapadesáti lety, 21. srpna 1968, bylo totiž tehdejší Československo obsazeno okupačními vojsky Varšavské smlouvy. Vpád armád se konal v čele se Sovětským svazem na žádost konzervativního křídla KSČ. Vedle Sovětů se ho účastnili vojáci z Polska, Maďarska a Bulharska.

Okupace se samozřejmě nevyhnula ani Hradci Králové a stejně jako na jiných místech v zemi docházelo k protestním akcím. U hradeckého kina Central byly vývěsky s letáky, plakáty a podobně. Ve městě probíhaly protestní akce proti okupačním vojskům, kterých se podle pamětníků účastnili především mladí lidé.

„Převažovala samozřejmě naštvanost. Ulicí projíždělo auto a z amplionu se linuly výzvy, aby se lidé zdrželi něčeho, co by vedlo k násilí. Hradečáci ale dál provolávali hesla, psali vzkazy na silnice a podobně,“ řekl Salonkám hradecký fotograf Josef Krejsa, který nešťastné události ve městě, jež vyvrcholili neblaze proslulou normalizací, fotil. Čtěte také.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Josef Krejsa