Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Ředitel Základní školy Gočárova vítá, že není nařízena stejnorodost skupin

18. 8. 2021

page.Name
Blíží se nový školní rok a ministrstvo školství včera odeslalo do vzdělávacích zařízení s tím související manuál. Petr Sadílek, ředitel ZŠ a MŠ Josefa Gočára v Hradci Králové, vítá, že požadavek dodržovat stejný kolektiv ve školách dalo ministerstvo jen jako doporučení. Nedovede si představit, jak by škola fungovala, kdyby zachování homogenity skupin bylo závazné.

Podle něj by to zásadně narušilo koncepci výuky. „Zachování homogenity skupiny neumíme, vítám, že jde jen o doporučení, a ne o závazný pokyn. Samozřejmě, že kde to půjde, tam se o to budeme snažit. Například ale na volitelné předměty, konverzace v angličtině, informatiku nebo robotiku to dodržet nezvládneme,“ řekl.

V manuálu pro nový školní rok ho nic moc nepřekvapilo. „To, co vláda schválila, je v intencích toho, co jsme očekávali. Kvituju, že není nařízeno dodržet homogenitu skupin,“ uvedl. Stejně jako na konci školního roku bude ve školách platit povinnost nosit ochranu nosu a úst ve společných prostorách, nebude nutná při výuce. Školy také musí izolovat žáka či studenta, který vykazuje známky infekčního onemocnění, od ostatních.

Pro tyto účely ministerstvo školství doporučuje školám zřídit izolační místnost. „Izolační místnost jsme už měli předtím, to není problém,“ konstatoval Sadílek. Zásadní problém nevidí ani v tom, že žáci, kteří se nenechají testovat, ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Tito žáci budou mít také do konce testování na školách zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat.

„Tohle je spíše problém na straně rodičů. Když děti nechají testovat, nebudou muset být v roušce, myslím si, že test nikomu neublíží. Rozumný rodič zváží, co je menší zlo, jestli dítě nechat celý den v roušce nebo ho nechat otestovat,“ dodal ředitel. Na začátku září se budou muset nechat testovat všichni žáci, studenti i zaměstnanci škol, výjimku budou mít očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19.

Některé části manuálu jsou pouze doporučeními, naopak některé pokyny jsou pro školy závazné. Doporučení se týkají především pravidel pro dezinfekci, úklid, organizaci výuky, stravování a podobně, povinná jsou pak nařízení ohledně nošení ochrany dýchacích cest, izolace nakažených a testování na začátku školního roku.

ČTK
Ilustrační foto: ZŠ Josefa Gočára