Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Antivirus II: Stovky podnikatelů z Hradce se dočkají několikatisícových injekcí

16. 2. 2021

page.Name
Na královéhradeckou radnici dorazilo v souvislosti s programem Antivirus II celkem 360 žádostí zdejších podnikatelů o finanční pomoc města v době covidové krize, z nichž 346 se radní rozhodli vyhovět. Mezi podnikatele se tak rozdělí téměř 3,5 milionu korun.

Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové dalších 480 tisíc korun by mohlo být rozděleno mezi hoteliéry. Jejich příspěvky ale budou ještě na svém pondělním zasedání projednávat zastupitelé. Finanční prostředky, které mají hradeckým podnikatelům působícím na území města pomoci s dopady spojenými s vládními nařízeními a koronavirem, chce město začít vyplácet v březnu.

„Maximální částka, o kterou mohli živnostníci žádat, byla 10 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že jsme finanční prostředky nakonec navýšili o půl milionu korun, můžeme nyní vyplatit maximální částku téměř všem žadatelům. Kromě tohoto kroku mohou podnikatelé ocenit také rychlost administrování Od zahájení přijímání žádostí neuběhnou ani dva měsíce a podpora již bude na cestě k firmám,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek.

V souvislosti s balíčkem Antivirus II byla pomoc pro podnikatele rozšířena ještě na poskytovatele ubytovacích služeb. Maximálně mohli zažádat o 30 tisíc korun. „S ohledem na to, že dorazilo pouze 13 žádostí a žádná z nich nemusela být vyloučena, jsme se rozhodli podmínky upravit a poskytnout hotelům ještě více finančních prostředků,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky Monika Štayrová.

Výše příspěvku by tedy nově mohla být na doporučení komise určena podle počtu lůžek v hotelech. Do 29 lůžek by měl hotel získat příspěvek 30 tisíc, od 30 do 49 lůžek 40 tisíc a od 50 lůžek má být příspěvek ve výši 50 tisíc korun. Tento návrh změny původního parametru programu již projednala rada města, v pondělí se jím budou zabývat i zastupitelé.

V prvním kole přímé finanční pomoci hradeckým podnikatelům v rámci balíčku Antivirus I loni na jaře pomohlo město zhruba 400 živnostníkům. Někteří z nich projevili zájem i ve druhém kole. Do výzvy se ale hlásili také nové podnikatelské subjekty. Ve druhém kole dorazilo 360 žádostí, z nichž 14 bylo vyřazeno, protože nesplňovaly předem stanovené podmínky. Nejčastěji právnická osoba měla ve městě pouze provozovnu, ale sídlo bylo jinde. „V součtu s jarní vlnou město takto rozdalo prostřednictvím přímé finanční pomoci více než 11 milionů korun,“ dodala náměstkyně.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto