Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Březnové Salonky přinesou rozhovor se zdravotnickým ombudsmanem Tučkem

9. 2. 2021

page.Name
Magazín Salonky včera vyrazil do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Důvod byl jediný. Připravit rozhovor s ombudsmanem tohoto zdravotnické zařízení a klinickým lékařem Davidem Tučkem. Ten tuto důležitou funkci vykonává už více než dva roky. Jeho cílem je, aby nedocházelo ke zbytečným komunikačním nedorozuměním mezi zdravotnickým personálem a pacienty.

„Jako ombudsman se snažím působit jako překladač z pacientské řeči do zdravotnické. Druhou částí je vnímání podnětů zdravotníků a snažit se je vysvětlit pacientům a jejich nejbližším, prostě tyto dva světy spojit dohromady, aby ke komunikačním nedorozuměním docházelo co nejméně. Našim cílem je spokojený pacient,“ řekl nám mimo jiné ombudsman.

Rozhovor s lékařem Tučkem kromě poslání této profese také zahrnuje informace, které jsou v dnešní náročné epidemické době spojené s nákazou covid-19 mimořádně důležité. Ve fakultní nemocnici, jako první v republice, byl totiž v roce 2011 spuštěn přímo na pracovišti projekt Psychosociální intervenční péče a podpory pro zdravotníky.

Jak tato služba pomáhá zdravotníkům, jak funguje v praxi, kdo jsou tak zvaní peerové, to vše se dočtete v březnovém vydání kulturně – společenského magazínu Salonky v rozhovoru s hradeckým lékařem a zdravotnickým ombudsmanem Davidem Tučkem.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz