Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Do Antiviru II, programu pomoci hradeckým podnikatelům, přišlo 360 žádostí

3. 2. 2021

page.Name
O finanční podporu mohli do konce ledna žádat podnikatelé z Hradce Králové. Program Antivirus II tak navázal na předchozí program pomoci podnikatelům během loňské jarní vlny pandemie koronaviru. Do městského programu nyní přišlo 360 žádostí v celkové výši přes čtyři miliony korun.

Nyní žádosti posoudí hodnotící komise a nakonec je bude schvalovat zastupitelstvo. Vyplácení částek by mělo začít v březnu. „Žádostí nám tentokrát přišlo o něco více, tedy v celkovém objemu, který je vyšší, než jsou prostředky alokované v rozpočtu. Budeme se snažit udělat vše pro to, aby se stejně jako v prvním kole dostalo na všechny podnikatele,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek.

Mezi podmínky, které musí žadatel splňovat, například patří, že nesmí být dlužníkem vůči městu, musí mít ve městě provozovnu i sídlo firmy a nesmí mít přerušenou podnikatelskou činnost. Radnice plánovala mezi podnikatele ve druhém kole z programu Antivirus II rozdělit 3,4 milionu korun s tím, že nejvyšší možná částka pro podnikatele měla být 10 tisíc korun, pro hotely a penziony pak 30 tisíc korun.

Podle zástupců města nejvíce žádostí přišlo od drobných hradeckých podnikatelů, hoteliérů se ozvalo 13. „Zbytek z původně vyčleněných financí pro hotely bychom mohli ještě přerozdělit mezi podnikatele. Možná ale bude třeba finanční prostředky navýšit, to ale budeme vědět až po pečlivém prověření jednotlivých žádostí. Při přípravě rozpočtu na letošní rok byla vyčleněna rezerva, s dalšími prostředky se počítá ve finančním vypořádání rozpočtu roku 2020 při projednávání závěrečného účtu,“ uvedla ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Z balíčku Antivirus II mohou podnikatelé využívat i další úlevy, do konce letošního roku jsou například osvobozeni od platby poplatků za zábor veřejného prostranství. Nadále mohou také žádat o slevu na nájemném nájemcům užívajícím ke svému podnikání nebytové prostory ve vlastnictví města. Formulář spolu s dalšími informacemi je na webu města.

Epidemická situace ve stotisícovém Hradci Králové je podle Hrabálka relativně příznivá. „Jsem velmi rád, že naše město touto záležitostí proplouvá velmi dobře. Nemáme ve městě žádné ohnisko epidemie, situaci zvládáme,“ sdělil. Město postupně doplňuje zásoby ochranných pomůcek. „Pro naše organizace jich máme dostatek. Situace se na trhu podstatně zlepšila, oproti jaru je normální, zásobování probíhá bez problémů," dodal primátor.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto