Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Hasiči vytvořili zálohy pro případ většího počtu nemocných ve sboru

26. 2. 2021

page.Name
Kvůli nákaze covid-19 je v současné době v pracovní neschopnosti 14 hasičů Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové má však sbor vytvořené zálohy pro případ, že by onemocněl větší počet jeho příslušníků. V kraji nyní slouží 521 hasičů a 41 civilních zaměstnanců.

„Provoz u HZS není absencí nemocných příslušníků či zaměstnanců v současné době nijak omezen,“ řekla mluvčí. Hradečtí hasiči od počátku pandemie přijali preventivní opatření, aby zabezpečili akceschopnost jednotek. Jedním je to, že příslušníci ve směnném provozu slouží v takzvaných minimálních početních stavech.

„Ty příslušníky, kteří jsou nad tento minimální početní stav, udržuje HZS na dosahu v rámci tak zvaných překážek na straně zaměstnavatele,“ uvedla Götzová. Kdyby onemocnělo větší množství hasičů, tito lidé jsou hned k dispozici pro vykrytí početních stavů. Situace, jak prozradila mluvčí, je nyní obdobná jako při podzimní vlně pandemie.

„Spektrum našich činností je srovnatelné s těmi, které jsme zajišťovali během podzimu. To znamená rozvoz ochranných pomůcek, zajištění dekontaminace a dezinfekce prostor a osob, spolupráce s ostatními složkami IZS, zejména se zdravotnickou záchrannou službou a spolupráce s krajským úřadem a pracovními skupinami krizového štábu kraje,“ upřesnila.

S jednotkami dobrovolných hasičů se počítá zejména u zásahů, jako jsou požáry, dopravní nehody a technická pomoc, a to v případě, že jsou na daný typ události technicky vybaveny a odborně proškoleny. Hasiči pomáhají také s odběry PCR testů, provozují terénní odběrový tým, který nyní působí na území celého Královéhradeckého kraje.

V odběrovém týmu je zařazeno 23 příslušníků, jeho činnost nezasahuje do akceschopnosti hasičského záchranného sboru. Hasiči vypomáhali také v nemocnicích při antigenním testování, a to od poloviny prosince do konce ledna.

ČTK
Ilustrační foto