Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-3°

Zítra

-2°

Svátek má

Hradec letos dokončí investice za téměř 300 milionů, připravují se další

3. 2. 2021

page.Name
Budova odlehčovací služby v Honkově ulici, nová sportovní hala na Pouchově, rekonstrukce ulice Hlavní nebo bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách. To jsou největší z investičních akcí v celkové hodnotě téměř 300 milionů korun, které radnice v Hradci Králové letos dokončí.

V letošním roce začne stavba lávky přes Labe u Aldisu, práce na novém fotbalovém stadionu by měla letos zahájit vybraná stavební firma, která má vzejít z nyní probíhajícího tendru. „V plánu je i zahájení obměny prvních semaforů v rámci projektu inteligentního dopravního systému za téměř 280 milionů korun, jehož dokončení a uvedení do provozu se předpokládá v průběhu roku 2023,“ přiblížila tisková mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Podle primátora města Alexandra Hrabálka největší akce, které se loni podařilo zahájit, postupují v souladu s harmonogramem, což vzhledem ke komplikacím způsobeným koronavirovou pandemií město považuje za velký úspěch. „Problémy, kterým se u takto velkých akcí nedá nikdy stoprocentně předejít, se daří operativně řešit, jejich dokončení tak předpokládáme letos podle plánu,“ řekl primátor.

Letos by měly být hotové stavební práce na novém objektu odlehčovací služby v Honkově ulici za 116 milionů korun, rada města v tomto týdnu schválila výběrové řízení na dodávku stropního zvedacího systému, který bude součástí zdravotnického vybavení objektu. V Pouchově minulé jaro začala stavba nové sportovní haly, která nahradí malou dřevěnou sokolovnu z poloviny padesátých let minulého století. Město za toto sportovní zařízení zaplatí téměř 60 milionů korun.

Rekonstrukcí za 29 milionů korun prochází dům na Pražské třídě v Kuklenách, kde vznikne 11 bytů pro sociální bydlení pro rodiny s dětmi, páry či jednotlivce, kteří se z různých důvodů ocitli v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. V těchto dnech začala další etapa rekonstrukce Hlavní ulice na Novém Hradci Králové. Loni do opravy této komunikace, chodníků a veřejného osvětlení v rámci první etapy město investovalo zhruba 25 milionů korun, celkem tato akce radnici vyjde na více než 70 milionů korun.

„Další dopravní stavbou, která bude letos dokončená a zvýší bezpečnost a komfort především cyklistům a pěším, je úprava prostoru před zimním stadionem a podél Jiráskových sadů. Za tyto nové cyklostezky, chodníky a další terénní úpravy zde město vydá 18 milionů korun,“ doplnil náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha.

Z velké části tyto investice kryje město z vlastního rozpočtu. „Pouze na bytový dům na Pražské třídě má schválenou dotaci z ministerstva ve výši 21 milionů korun a o dotaci na úpravy před zimním stadionem můžeme požádat pouze u části nákladů, které jsou uznatelné z pohledu příslušné dotační výzvy, což je zhruba třetina. Koronavirová krize má samozřejmě negativní vliv na městský rozpočet, ale zatím jsme nemuseli přistoupit na nějaké zásadní škrty v investicích a ani to neplánujeme,“ vysvětlila ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Kromě zahájení uvedených velkých investic město loni dokončilo například stavby zázemí dobrovolných hasičů v Březhradě a v Plotištích nebo nové parkoviště pro zaměstnance a pacienty fakultní nemocnice. Za 11,5 milionu korun kompletně obnovilo plochu sportovního hřiště u ZŠ Štefcova, celkovou rekonstrukcí za více než 16 milionů korun prošel provozní pavilon MŠ Sluníčko na Moravském Předměstí.

Letos začnou stavební práce na lávce přes Labe u Aldisu. Tato stavba se připravuje od roku 2003. „Nyní již čekáme jen na to, až skončí stavba nového sídla ČSOB. Nejpozději by to mělo být v říjnu, ale vše směřuje k tomu, že by to mohlo být již v létě,“ prozradil náměstek Bláha a připomenul také zahájení stavby nového fotbalového stadionu i obměny prvních semaforů související s projektem inteligentního dopravního systému za téměř 280 milionů korun, jehož dokončení a uvedení do provozu se předpokládá v průběhu roku 2023.

„Revizí také prochází projekt rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina a chystáme se na zadávací řízení na stavební firmu, která opraví první tři objekty,“ dodal Bláha. V příštím roce město plánuje zahájení rekonstrukce křižovatky Mileta u fakultní nemocnice, nyní se finalizuje dokumentace pro stavební povolení. Jde o sdruženou investici Ředitelství silnic a dálnic, Královéhradeckého kraje a města.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto