Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Když Hradec přikryla bílá duchna. Nádhera, sníh mě nabíjí, řekl senior

8. 2. 2021

Když Hradec přikryla bílá duchna. Nádhera, sníh mě nabíjí, řekl senior 0 snímků
Stejně jako jiná místa v republice, tak se i Hradec Králové dočkal pořádné sněhové nadílky. Zatímco řidiči dnes moc nejásali, protože silnice jsou hojně zasypané, a také cestující vlaky se museli kvůli zpožděním obrnit trpělivostí, některým Hradečákům naopak bílá duchna udělala velkou radost.

Senior Josef Kratochvíl procházející Jiráskovými sady přímo jásal. „Možná, že už mě klame paměť, ale takovou zimu jsem hodně dlouho nezažil. Paráda. Dříve jsem jezdil lyžovat do Krkonoš, ale už si na to dnes netroufám. Stačí mi procházka, kdy se kochám a musím říci, že mě sníh nabíjí novou energií,“ pochvaloval si muž v kmetském věku.

Řidič Libor K., který před domem v centru města, kde bydlí, seškraboval namrzlý sníh z předního skla auta, příliš nadšením neoplýval. „Jedu k rodičům do Rychnova a moc se na jízdu netěším. Myslím si, že by měly být silnice více vyhrnuté a posolené. Je to tak trochu o hubu, ale snad to zvládnu,“ řekl Salonkám hradecký řidič.

Také děti si nemohly nadbytek sněhu vynachválit. Jitka Novotná, maminka dvou malých synů, vytáhla ze sklepa boby, aby si kluci mohli jaksepatří zařádit. „Pro děti je to zážitek. Když ráno kluci vylezli z postele, hned letěli k oknu. Pak už sami nosili oblečení, že musíme ven. Tak se nedalo nic dělat,“ směje se maminka.

Citelné ochlazení a sníh, který pokryl celý Královéhradecký kraj až do výšky patnácti centimetrů, samozřejmě komplikoval dopravu. Do terénu vyrazila veškerá technika Krajské údržby silnic, což potvrdil radní pro dopravu Václav Řehoř. „Dopravní komplikace jsme zaznamenali zejména ve vyšších polohách, kde se silničáři kromě sněžení také potýkali se silným větrem,“ uvedl. Téměř všechny komunikace jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

Na Hradecku jsou k dnešnímu dni všechny silnice průjezdné. S údržbou kromě veškeré techniky hradeckého cestmistrovství pomáhají také smluvně zajištěné traktorové radličky. K prvním výjezdům letošní zimní sezony sypače vyrazily koncem listopadu, kdy silničáři řešili namrzající vozovky a spad sněhu v horských oblastech. Údržba silnic Královéhradeckého kraje zajišťuje zimní údržbu silnic první, druhé a třetí třídy v celkové délce 3 751 kilometrů.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar