Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Kvůli omezením univerzita zaznamenala největší výpadek v příjmech z kolejného

22. 2. 2021

page.Name
V době vládních omezení kvůli pandemii koronaviru zaznamenala loni Univerzita Hradec Králové (UHK) výrazný výpadek příjmů z hospodářské a doplňkové činnosti. Nejcitelnější propad výsledku hospodaření eviduje ve výnosech z výběru kolejného. Ve financování ze státního rozpočtu, případně v dotačním financování z evropských fondů, UHK zásadní propad či snížení příspěvků na provoz a zajištění výuky, vědy a výzkumu nepocítila.

„V oblasti hospodářské a doplňkové činnosti univerzity pociťujeme strmý propad, který se projevil ve ztrátě výsledku hospodaření těchto činností a nutnosti zapojení fondů provozních prostředků, které univerzita plánovala využít jiným způsobem,“ potvrdil mluvčí UHK Jakub Novák. Propad v příjmech z kolejného vychází z vládního opatření, které zakazuje účast převážné většiny studentů na prezenční výuce, což se v první vlně epidemie projevilo v předčasném odchodu ubytovaných studentů.

Ve druhé vlně epidemie, která překazila zahájení akademického roku 2020/ 2021, došlo podle vládních opatření k zákazu ubytování vysokoškolských studentů na kolejích. „Tato opatření logicky vedou ke velkému poklesu výběru kolejného za poskytování ubytovacích služeb,“ uvedl Novák.

Vzhledem k tomu, že univerzita opravuje ubytovací kapacity pro studenty a náklady je nutné zapojit do rozpočtu roku 2021, předpokládá, že ztráty ve výsledku hospodaření univerzitních kolejí mohou být až do deseti milionů korun. Nemalé propady příjmů byly například také z nájmů, výběru poplatků za služby poskytované Centrem služeb UHK, ve sníženém zájmu o smluvní výzkum nebo nízkém počtu příjezdů zahraničních studentů.

„Pokud by tato situace přetrvala i letos v podobném rozsahu jako byl rok 2020, musela by univerzita zásadním způsobem přehodnotit své priority v oblasti rozvoje, nákladů na spoluúčasti při řešení projektů a investičních aktivit,“ upozornil mluvčí. Na UHK studuje zhruba 6500 lidí, plus zahraniční studenti, kterých ale kvůli koronaviru v současném akademickém roce výrazně ubylo.

V letním semestru 2020/2021 by mělo na UHK přijet 60 zahraničních studentů, ve srovnání se situací před pandemií jde zhruba o třetinu běžného počtu. „V letním semestru k nám běžně přijíždělo 150 až 200 studentů ze zahraničí,“ dodal Novák.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto