Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Letos uplyne 155 let od bitvy u Hradce Králové, zmapuje ji filmový dokument

25. 2. 2021

page.Name
Východočeský region v roce 1866 zásadním způsobem zasáhla krvavá prusko – rakouská válka. Největším vojenským střetnutím v historii Čech a Moravy, od nějž letos uplyne 155 let a rozhodlo o směřování budoucnosti střední Evropy, byla bitva u Hradce Králové.

Na rozlehlém území mezi řekou Labe a vesnicemi Hořiněves, Benátky, Sadová, Mokrovousy a Dolní Přím pruská armáda v čele s králem Vilémem I. a náčelníkem generálního štábu, generálem pěchoty Helmutem von Moltkem zde drtivě porazila rakousko-saskou armádu pod velením polního zbrojmistra Ludvíka von Benedek.

Bitvou u Hradce Králové byly „železem a krví“ položeny základy Bismarckova německého 1. císařství a otevřena cesta k první a později i druhé světové válce. Rakousko zde navíc přišlo o své čelné postavení v Německu i severní Itálii, a kromě toho muselo čelit stupňujícím se požadavkům obyvatel jednotlivých částí říše.

Ke 155. výročí bitvy město připravuje společně s Königgrätz 1866, Muzeem východních Čech, Univerzitou Hradec Králové a Komitétem pro udržování památek války roku 1866 filmový dokument, který bude mít premiéru 3. července. V současné době lze každé pondělí sledovat přednášky předních odborníků a nadšenců v oblasti prusko-rakouské války roku 1866 VÁLKA 1866 ON-LINE.

„Až do května je připraveno celkem 14 tematických přednášek. Dozvíte se řadu zajímavostí k rozličným tématům, ať je to každodennost vojáků obou znesvářených stran, dopady konfliktu na civilní obyvatelstvo, novátorství ve vojenských technologiích, které válka přinesla. Přednášky neopomenou ani téma historie bojiště u Hradce Králové,“ připomíná hradecký magistrát. Přednášky jsou zveřejňovány na YouTube kanálu a webu Komitétu 1866.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: hkregion.cz, hradeckralove.org