Pátek

2. června 2023

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Novým náměstkem primátora Hradce Králové zastupitelé zvolili Pavla Marka

22. 2. 2021

page.Name
Zastupitelé města Hradec Králové už v prosinci odvolali z funkce náměstkyni primátora Věru Pourovou s poukazem na to, že její práce je nedostatečná a svou funkci nezvládla. Od té doby byla tato pozice volná a dnes byla při jednání zastupitelů obsazena. Novým náměstkem primátora se stal Pavel Marek (ANO), který bude mít na starosti správu majetku města a městských organizací.

Ještě, než se tak stalo, se zastupitel Jiří Sova (HDK) Marka zeptal na jeho možný střet zájmů při uzavření obchodního vztahu s klubem Mountfield HK a se společností Sion, která je zřizovatelem soukromých škol a domu dětí a mládeže ve městě, na poskytnutí finanční zápůjčky k vyřešení úvěru od banky na financování stavby. Podle Marka byl Mountfieldu HK poskytnut za reklamní plnění kredit pro zajištění chodu klubu.

„Naše společnosti, o čemž jsem informoval radu města, poskytly společnosti Sion, která nyní staví nemovitost v Hradci Králové, na omezenou časovou dobu půjčku do vyřešení bankovního úvěru, aby nebyla stavba opožděna. Tato půjčka má být vypořádána v nejbližších dnech a tím střet zájmu skončí,“ vysvětlil. Zastupitel Martin Hanousek (ZPHZ) se nechal slyšet, že Markova volba není nyní vhodná vzhledem k tomu, že se jedná o nové koalici.

„Pro nás je překvapivé, že pan Marek až nyní přiznal půjčky Sionu,“ nechal se ještě slyšet Hanousek. Jeho slova Marek odmítl. „Pane Hanousku, to, co říkáte, není pravda. Přiznal jsem to na radě města okamžitě při uzavření smluv. I minulou půjčku v případě problémů společnosti Sion jsem rovněž radě města oznámil. Jsem v tomto směru hodně transparentní,“ uvedl Marek a prozradil, že v prvním kole šlo o částku zhruba 3,5 milionu a v současné době asi pět milionu korun.

Poté došlo k volbě a nový náměstek byl zvolen většinou hlasů přítomných zastupitelů. „Několik dní jsme vyjednávali s opozicí a slíbili jsme jí nějaké kroky, které hodláme učinit a ty samozřejmě platí. Ke spolupráci budeme chtít znát další kritické body, které vnímá opozice. Budu vás, co nejrychleji kontaktovat s tím, že mě budou zajímat vaše názory a doufám, že budeme do budoucna dobře spolupracovat,“ přeje si Marek.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Facebook