Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Do školy jsme se letos moc těšili, hlavně na spolužáky a kamarády, říkají školáci

1. 9. 2021

Do školy jsme se letos moc těšili, hlavně na spolužáky a kamarády, říkají školáci 0 snímků
Smích, křik, radostné tváře... To byl scénář dnešního začátku školního roku v Hradci Králové. Celkem 17 základních škol přivítalo své žactvo včetně více než 1000 prvňáčků. Nálada byla po nucené covidové pauze v minulém školním roce více než radostná, a to nejen před těmito vzdělávacími zařízeními, ale i v ulicích města.

„Moc jsme se letos do školy těšili, hlabně na spolužáky a kamarády. Zatímco v minulých letech jsem byl smutný, že končí prázdniny, tentokrát jsem nemohl dospat, až to začne. Doufám, že do toho zase nevleze covid,“ řekl nám před Základní školou Hučák žák šesté třídy David. Před téže školou stojí vysmátý hlouček čtyř dívek, které vypadají, jako kdyby se celé prázdniny neviděly.

„Dvě bydlíme kousek od sebe, aly ostatní dvě jinde, takže jsme se fakt moc neviděly. Do školy jsme se těšily, je to dnes mega zážitek. Věřím, že to bude trochu jiné než v minulém školním roce, kdy jsme pořád se svými spolužáky seděli doma u počítačů, to se fakt už nedalo. Je to paráda se zase vidět,“ prozradila Adélka z osmé třídy.

U Gymnázia J. K. Tyla na Tylově nábřeží posedávali dva studenti na schodech. „Čekáme až pro nás přijede otec. Prázdniny jsem si užil, ale na gympl jsem se moc těšil. I když jsou přijata nějaké opatření, nevadí, hlavně, že se zase všichni uvidíme naživo. To mi neskutečně chybělo. Doufám, že nedorazí nějaká mutace, to by už bylo trochu moc, ale počítat se musí se vším,“ sdělil nám student Kryštof.

Také v centru města bylo možné potkávat hloučky školáků, ale i rodičů s malými dětmi, kteří dnes do školy zavítali poprvé a obsadili lavice prvních tříd. „Natálka byla trochu vyplašená, ale jen do okamžiku, než se potkala s kamarády ze školky. Pak už jí to tak nepřišlo a vypadalo to, že už má nejméně rok školy za sebou,“ smála se Jitka Králová, zatímco její dcera se právě potkala se svou čerstvou spolužačkou. „Ahoj Anežko, těšila jsi se do školy?“ ptala se Natálka své kamarádky.

Po prvním školním dni kráčeli V Kopečku tři kamarádi, aby si nedaleko zakoupili kebeb. „Prázdniny skončily a škola právě začala. Kromě loňska máme každý rok stejný rituál. První den školy jdeme na kebab,“ prozradil Martin z Biskupského gymnázia a jeho spolužáci přikyvují a směřují k okénku. Všichni tři se shodli na tom, že se letos do školních lavic těšili. „Je to super. Nikdy jsme tomu nevěřili, že se po prázdninách budeme do školy tak těšit,“ tváří se spokojeně studenti.

Přestože epidemická situace není v současné době nijak napjatá, bude ve školách stále nutné dbát na dodržování všech platných hygienických nařízení. Žáci budou do školní budovy vždy vcházet s ochrannými pomůckami dýchacích cest, ale po vstupu do třídy je mohou sundat. Toto bude však platit pouze v případě, že žák absolvovuje preventivní screeningové testování nebo se na něj vztahuje příslušná výjimka z testování. Tou je prodělaná nemoc covid-19 v posledních 180 dnech, řádně dokončené očkování nebo platný negativní test z odběrového místa.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz