Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Dobrovolníci jsou vítáni, program „fakultky“ v této oblasti rozšířil své působení

6. 9. 2021

page.Name
Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v současné době působí zhruba desítka dobrovolníků, kteří jsou pacientům společníky u lůžka či při procházkách v areálu tohoto zdravotnického zařízení. Dobrovolnický program během prázdnin rozšířil své působení v klinikách nemocí kožních a pohlavních, rehabilitační a ortopedické. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora se i nadále hledají další zájemci o dobrovolnickou pomoc pacientům.

Dobrovolníci s pacienty nejčastěji tráví společný čas četbou či povídáním. Chystají se také jednorázové akce, do kterých se zapojí. „Mezi dobrovolníky máme studenty škol, pro které je to zajímavá možnost nahlédnout do fungování nemocnice. Další významnou skupinou jsou aktivní senioři, kteří chtějí využít svůj volný čas pro pomoc lidem,“ prozradila koordinátorka dobrovolniků Blanka Vápeníková. Podmínkou pro dobrovolníky je věk přes 18 let, čistý trestní rejstřík a ideálně možnost pravidelné spolupráce.

„Jsme rádi, že se podařilo dobrovolnický program, který v posledních letech působil například na klinikách dětské či onkologie a radioterapie, rozšířit i na další pracoviště nemocnice. Samozřejmě uvítáme další dobrovolníky, kteří by byli ochotni pomoci,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Dana Vaňková.

Fakultní nemocnice Hradec Králové letos na jaře uspěla s žádostí o dotaci v rámci projektu Efektivizace systému nemocniční péče v České republice prostřednictvím dobrovolnické činnosti. Cílem podpory je další rozvoj dobrovolnictví v nemocnicích. Dobrovolnický program v nemocnici funguje od roku 2005, do současnosti v nemocnici působilo v rámci tohoto programu přes dvě stovky dobrovolníků.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: fnhk.cz