Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Dožínky se po letech vrátily do Šimkových sadů

18. 9. 2021

Dožínky se po letech vrátily do Šimkových sadů 0 snímků
Letošní Královéhradecké krajské dožínky nesly podtitul ,,Zpátky ke kořenům’’, kdy kořeny měly představovat oslavu sklizně a zemědělství jako takové. Po letech se vrátily do Šimkových sadů, kde je více zeleně a možnosti pikniků a posezení. Na místě se během dne sešlo několik tisíc lidí. Hrály kapely, stříhaly se ovce a nakupovaly se lokální potraviny přímo od zemědělců.

,,Je to v první řadě velký svátek pro náš region, ocenění zemědělců, všech chovatelů, pěstitelů, potravinářů, kteří dnes a denně pracují na tom, abychom byli soběstační v zemědělství. Myslím si, že letošní rok se povedl. A myslím si, že bychom se občas měli zastavit a poděkovat jim, že se podílí nedílnou měrou na rozvoji regionu,’’ ocenil práci zemědělců hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. 

Organizátoři se rozhodli vrátit dožínky do Šimkových sadů, aby je přivedli zpět k jejich kořenům. ,,Tady byly dožínky někdy kolem roku 1978 a bylo to velké. Po té covidové přestávce jsme si řekli, že bychom je chtěli přivést zpět. Je to akce spíše pro veřejnost než pro zemědělce, ale my se snažíme lidem to zemědělství přiblížit. Vrátit je zpět ke kořenům naši země. Zábavu a kolotoče jsme se snažili malinko vytěsnit a umístili jsme je vedle. A to proto, aby centrem pozornosti bylo především to naše zemědělství,’’ vysvětluje předseda okresní Agrární komory v Hradci Králové Pavel Veselý. 

Oslavy konce sklizně se nesly ve velkém. V sadech mohli návštěvníci vidět práci šikovných českých ručiček, show na koních, ochutnat burčák, svařák, výborné langoše a nebo nakoupit výrobky a potraviny přímo od lokálních prodejců. ,,Podle mě je skvělé, že se dožínky vrátily do Šimkových sadů. Na parkovišti u Flošny to nebylo ono. Tady je to v přírodě a je to prostě tradice,’’ říká návštěvnice Magdaléna, která se jako malá účastnila tradičního dožínkového průvodu. ,,Tenkrát začínal průvod u nádraží a šlo se přes město. Měli jsme mávátka, kolem nás byly kočáry, koně, mažoretky. To bylo skvělé.’’

,,Mě se nejvíce líbí ta zvířata, která tady jsou. Je nezvyklé vidět v centru města například krávu a nebo ovce. To je podle mě unikátní,'' říká Daniela, která na dožínky chodí s rodinou každý rok. 

Na místě panovala pohodová atmosféra. Jediná obava mezi lidmi byla, aby se Šimkovy sady nepoškodily návalem lidí a stánků. Ale já věřím, že sady to přežijí a budeme se moci těšit na další dožínky na tomto místě. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz