Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Inteligentní dopravní systém v Hradci Králové vyžaduje větší pozornost řidičů

8. 9. 2021

page.Name
Na vybraných křižovatkách v Hradci Králové se už od července mění dopravní systém na tak zvaný inteligentní (IDS). Dochází k výměně starých semaforů za nové, které mají zajistit plynulejší dopravu. Velká část obyvatel jezdí po městě po paměti, proto je může překvapit změna intervalů mezi zelenými. Změny se týkají nejen řidičů, ale i chodců.

První etapou oprav byla výměna semaforů na křižovatkách Pražské třídy s ulicí Za Škodovkou, Koutníkovy ulice a Petra Jilemnického v Plotištích. Změnou prošla i křižovatka u vily Aničky a křižovatka ulice Rašínova třída a Na Rybárně. Tady by měly být opravy hotovy do konce září. „Semafory budou spuštěny v novém režimu, který ale ještě nebude využívat výhody celého systému IDS. Křižovatky spolu prozatím nebudou komunikovat v plném rozsahu, to bude možné až po dokončení všech prací, což plánujeme během roku 2023,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha. 

Na konci srpna byla spuštěna další etapa, při které stavební firma vymění semafory na čtyřech místech. Jedná se o Gočárovu třídu v místě křížení s Břetislavovou ulicí, dále na křižovatce Rašínovy třídy a Veverkovy ulice, na křižovatce ulic Antonína Dvořáka a Na Okrouhlíku i na přechodu na Pražské třídě u kuklenské základní školy. Právě u základních škol by měli být řidiči zvláště opatrní. Se začátkem školního roku se na přechodech pro chodce a v jejich okolí bude pohybovat větší množství lidí a mohlo by dojít k nehodě. Například v případě, kdy mají řidiči při odbočování vpravo zelenou, musí počítat s pohybem chodců na přechodu a dát jim přednost. 

Komplikace jsou spojené také s rozkopanými chodníky v místech oprav. Chodci se často pohybují po silnici. Pozornost by řidiči měli zvýšit například na křižovatce u vily Aničky, kde jsou všechny chodníky u přechodů zavřené. Inteligentní dopravní systém má v celém městě zajistit plynulejší dopravu, rychlejší průjezd MHD a větší přehlednost na silnicích. Celkem bude do roku 2023 předěláno 38 křižovatek.

zdroj: hradeckralove.org

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz