Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Ministr se seznámil se stavbou úpravny vody, zvýší kapacitu a šetří peníze

29. 9. 2021

Ministr se seznámil se stavbou úpravny vody, zvýší kapacitu a šetří peníze 16 snímků
Za osobní účasti ministra zemědělství Miroslava Tomana byla dnes v areálu Vodovodů a kanalizací (VaK) Hradec Králové představena právě probíhající rekonstrukce úpravny vody. Podle Pavla Loskota, technicko – provozního náměstka VaKu, jsou práce na této stavbě, která má být dokončena v dubnu příštího roku, v necelé polovině.

Cílem projektu je zvýšení kapacity a tím i výkonu úpravny ze 150 na 250 litrů vody za sekundu. Cena tohoto díla je bez DPH téměř 47 milionů korun, z toho dotace ministerstva zemědělství je 70 procent, což přibližně představuje 32,8 milionu. VaK z vlastních zdrojů poskytne více než 14 milionů korun.

Úpravna vody prochází rozsáhlou rekonstrukcí od listopadu minulého roku. „Jde o velký krok v posilování vodárenských soustav pro případ suchých období,“ uvedl náměstek Loskot, který účastníkům dnešní exkurze podrobně představil, jak bude tato úpravna fungovat. K jeho slovům se v souvislosti se suchem přidal Pavel Válek, předseda rady Asociace vlastníků páteřní vodohospodářské infrastruktury.

„Ve východních Čechách se sucho v posledních letech vyskytuje pravidelně. Přitom zdejší úpravna vody z řeky Orlice je společně s prameništěm podzemní vody Litá jedním z hlavních zdrojů královéhradecké části Vodárenské soustavy východní Čechy. Zvýšení její kapacity tedy znamená mnohem vyšší jistotu dostatku pitné vody pro 1,5 milionu obyvatel okresu Hradec Králové a jeho okolí,“ prozradil Válek.

Rekonstrukce úpravny vody, která zahrnuje výměnu čerpadel za silnější, rozšíření linky v prvním stupni procesu úpravy, zdvojnásobení kapacity filtrů a posílení chemického hospodářství v procesu úpravy surové vody, není levnou záležitosti a bez dotace ministerstva by se pravděpodobně neuskutečnila. „Díky této dotaci je dopad na cenu vodného minimální a navýšení dosahuje 15 haléřů za kubík vody,“ připomenul náměstek Loskot.

Jak se nechal slyšet ministr zemědělství Toman, je velmi rád, že dotace ministerstva byla v této částce poskytnuta a bude využita smysluplně. „My jsme tento dotační program zahájili v Hradci Králové. Dotáhl mě k tomu Jan Birke, starosta Náchoda, který mně vysvětlil, že by bylo třeba zkapacitnit množství vody v regionu. Jsem rád, že se nám to povedlo, protože posílení kapacity úpravny je totiž jednou z hlavních cest, jak zabezpečit dodávku pitné vody pro stovky tisíc obyvatel regionu i v době dlouhotrvajícího vodního deficitu,“ řekl ministr.

Počátek historie vodárenství na Královéhradecku sahá k roku 1899, kdy byl postaven plotišťský vodovod, což byla jedna studna a vodovodní řad, který skončil šestnácti stojánky ve městě a pro pitnou vodu občané docházeli až do roku 1963. „Je to unikát, že tak velké město mělo veřejný vodovod až po tomto roce,“ prozradil náměstek Loskot s tím, že za zmínku stojí i rok 1931, kdy Vodárenský svaz Metujský uvažoval s napojením svých zdrojů, které se nacházely u Police nad Metují do Hradce Králové. To byl počátek záměru tak zvané vodárenské soustavy, která byla zrealizována až o 60 let později.

Budova úpravny vody v Hradci Králové na řece Orlici, v níž se dnes konala exkurze, byla postavena v roce 1963. Tehdy začala vyrábět vodu z Orlice a dodávat pitnou vodu vodovodními přípojkami do domácností v Hradci Králové. V 70. letech se napojila zdrojová oblast Litá, která je významným zdrojem podzemní vody v kraji. Nachází se u Dobrušky a Českého Meziříčí. V roce 1990 došlo k propojení skupinových vodovodů Náchod a Hradec Králové a lze tedy hovořit o počátku vzniku vodárenské soustavy východní Čechy a ta byla dokončena v roce 1997, kdy došlo k propojení města Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a Náchoda,“ dodal náměstek.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera