Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Při Noci vědců návštěvníci nejen univerzity proniknou do tajů Času

22. 9. 2021

page.Name
„Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců! Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář,“ tímto způsobem charakterizují zástupci Univerzity Hradec Králové (UHK) tradiční událost. Ta letošní, jejímž tématem je Čas, vypukne už v pátek.

„Těšení se stupňuje! Akce znovu nabídne exkluzivní vhled do všeho vědecky zajímavého, co se na UHK v průběhu roku událo nebo děje. A „dění“ je velmi důležité, protože letošním tématem je Čas,“ potvrdili organizátoři. V Hradci v této souvislosti vytvořily bohatý program nejen zmíněná UHK, ale také Hvězdárna a planetárium, Knihovna města, Studijní a vědecká knihovna, Eurocentrum a Univerzita Karlova – Lékařská fakulta v Hradci Králové.

„Prozatím plánujeme mít velkou část programu v jednotlivých budovách a institucích, pokud to situace dovolí, moc rádi vás přivítáme fyzicky. Počítat ale můžete i s online částí po skončení offline Noci vědců,“ upozorňují pořadatelé s tím, že na letošní ročník se vztahuje omezení počtu návštěvníku a zákaz vstupu osob bez prokazatelné bezinfekčnosti. Před vstupem na akci budou organizátoři kontrolovat bezinfekčnost všech účastníků s výjimkou dětí do šesti let.Díky spolupráci univerzity se společností Scimed se lze nechat testovat neinvazivní metodou bez objednání na parkovišti UHK ve specializované jednotce, a to i formou drive-in. Scimed má navíc akci, ke každému PCR testu zájemce obdrží i respirátor FFP2. Noc vědců je akce, která oživí v jeden večer stovky vědeckých budov, do nichž se běžný smrtelník nedostane.Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. „Setkejte se s našimi vědci a oni už vás naučí vědu milovat,“ lákají na páteční podvečer a večer hradečtí organizátoři této události. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkhk.cz
Foto:: Univerzita Hradec Králové