Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Zažít Velké náměstí jinak, aby bylo přátelštější, hravější a bezpečnější

17. 9. 2021

page.Name
Velké náměstí chce život! „V posledních letech se na „staráči“ usídlila spousta skvělých projektů, gurmánských obchůdků, dobrých restaurací, vynikajících kaváren a inspirativního umění. Má všechny předpoklady stát se místem, kam směřuje dění a lidské kroky nás, občanů Hradce. Chceme proto zkusit prožít Velké náměstí, dominantu našeho města, jinak!“ sdělila Marta Bergmanová z Uměleckého centra Impuls Hradec Králové.

Proto se město v neděli ve 14 hodin stane už posedmé dějištěm celorepublikové akce Zažít město jinak. Vše podstatné se bude odehrávat nejen na Velkém, ale také Svatojánském náměstí. Pořadatelé při této příležitosti zvou veřejnost na dílny, hudbu, divadlo, bazárek, skvělou kávu a další občerstvení. „Zároveň vyzýváme všechny sousedy, aby přišli zaparkovat své nápady k oživení prostor přímo na parkovací místa na Velkém náměstí,“ uvedla Bergmanová.

Kromě akcí ve stylu udělej si sám, kam se přihlásili výtvarníci, hudebníci, domácí kutilové, lidé, kteří rádi pečou nebo disponují netradičním posezením, se lze těšit na hudební vystoupení akordeonisty Michala Mihóka, Wiliama Valeriána či na novou pohádku Divadla Lůza. Před Vinotékou In Vino se uskuteční setkání ukulelistů. Těšit se ale mohou příchozí především na setkání, seznamování při domácím jídle, které si může přinést každý návštěvník a přispět tím k sousedské atmosféře.

„Společně se pokusíme znovu sestavit Velké náměstí tak, aby bylo alespoň na chvíli přátelštější, hravější a bezpečnější,“ prozradila záměr této události Bergmanová. Podle Martiny Erbsové, ředitelky Impulsu, je cílem oživit tuto lokalitu a poskytnout podmínky pro kreativní i komunitní využití veřejných prostor. „Lidé tak mohou získat jiný pohled na místo, kde žijí. Organizacím akce může napomoci k větší publicitě, novým kontaktům nebo k další spolupráci,“ dodala ředitelka.

Celorepublikový festival na podporu společného sdílení a využívání veřejných prostor je již 14 let jedním z pilířů činnosti pražského Auto*matu. Akce se koná v rámci Evropského týdne mobility, který proběhne v týdnu od 16. až 22. září letošního roku.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Impulsu