Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Živnostníkem kraje je cukrář Dominik Mervart, mezi firmami uspěl WormUP

15. 9. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj již zná svého nejlepšího živnostníka i firmu pro letošní rok. Mezi živnostníky se na pomyslný trůn posadil mladý cukrář Dominik Mervart za Zaloňova, v kategorii firem pak porota z desítky finalistů zvolila firmou roku společnost WormUP z Vamberka, která se zabývá výrobou potravin z hmyzu. Finálový večer IBM Firma roku 2021 a MONETA Živnostník roku 2021 proběhl v úterý v hotelu Terezináský dvůr pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Vítězové postupují do celostátního finále, které se uskuteční 7. prosince v Praze na Žofíně.

Cukrář Dominik Mervart zaujal přítomné nejen tím, že ve svých 24 letech již provozuje zaběhanou firmu, ale i svojí skromností a na druhé straně nebývalým zápalem pro to, co dělá. Proto jej porota vyhlásila i Srdcařem roku. Mervart začal péct již ve svých dvanácti letech a rozhodl se, že bude cukrářem a následně se jím i vyučil. Po cukrařině vystudoval mikrobiologii a chemii zakončenou maturitou na potravinářské škole, aby řemeslu dokázal více porozumět. Pak už mu nic nebránilo vrhnout se na to, co ho baví a začít podnikat. Našel kavárnu, která začala odebírat jeho dezerty a pronajal si kuchyň. „První rok byl náročný. Neměl jsem úspory, ani stálé zákazníky. Byl to krok do neznáma, ale měl jsem před sebou sen, který jsem si chtěl splnit,“ uvedl Dominik Mervart, který dodává dorty a zákusky do více než padesáti kaváren a špičkových hotelů.

Oceňujeme veliké zapálení a splnění si dětského snu ve velmi krátkém časovém horizontu. Vybudoval kvalitní značku, která se v regionu skvěle prezentuje,“ okomentovala vítěze porotkyně Veronika Morávková z MONETA Money Bank.

Na druhé příčce v kategorii MONETA Živnostník roku 2021 se umístil Lukáš Stýskal věnující se výrobě domů pro slepice a třetí skončil Ladislav Hemrlík, který vyrábí originální návrhy z usní a kůží.

Mezi firmami pak vítězný vavřín získala vamberecká společnosti WormUP, která se zabývá výrobou potravin z hmyzu a následným prodejem. Hmyz chová a kompletně zpracovává na území České republiky. V tomto směru je jedinou firmou, která nedováží hmyz zpracovaný jako polotvar. „Dlouho jsem z médií zaznamenával informace o tom, že hmyz je potravina budoucnosti, ale ani po mnoha letech se nic nedělo a hmyzí potraviny nikde. Nakonec jsme se s mojí ženou rozhodli, že nebudeme čekat, a pokud se s tím něco má udělat, musíme to změnit my,“ říká Libor Sloupenský. Chce, aby lidé pochopili, že hmyz chutná skvěle a předsudky vůči potravinám z hmyzu jsou pouze v jejich hlavách. Téměř každý, kdo ochutná, je překvapený a nadšený.„Porota měla vzhledem k rozdílnosti firem velmi obtížné rozhodování. Podle mého názoru si společnost WormUP získala porotu odvahou a nadšením, se kterými se pustila do velmi exotického oboru,“ zhodnotil volbu Jaromír Lukáš z IBM Česká republika

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala firma MATRIX zabývající se především dřevovýrobou. Bronzovou příčku obsadila společnost IDC - FOOD vyrábějící koření a kořenící směsi.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, který převzal na krajským finálovým večerem záštitu, ve svém úvodním projevu vysoce ocenil podnikavost, elán a výdrž živnostníků i malých firem. „Jsem rád, že mohu být přítomen na této akci. Máte můj respekt, úctu a podporu. Jsem rád, že v našem kraji máme šikovné a podnikavé lidi. Za nás politiky vám chci slíbit, že uděláme vše, abyste měli pro vaši činnost co nejlepší podmínky a co nejméně omezení,“ uvedl Červíček.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: IBM firma roku 2021, MONETA živnostník roku 2021