Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Bílá věž dostane ochranné sítě, město už hledá projektanta

9. 3. 2022

page.Name
Na přelomu letošního a příštího roku by mohlo dojít k zabezpečení ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové. Město se k tomuto kroku rozhodlo poté, co v posledních letech několik lidí využilo hradeckou dominantu k ukončení svého života. Hradečtí radní v úterý schválili vypsání výběrového řízení na projektanta. Celkové náklady na zabezpečení věže kovovými sítěmi radnice odhaduje na půl milionu až jeden milion korun.

Od roku 2016 vyhaslo pod Bílou věží už pět lidských životů. „K zabezpečení této památky jsme museli přistoupit z toho důvodu, že se stále častěji stávala místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život. Chceme těmto tragickým událostem v souvislosti s historickou dominantou Hradce předcházet, především ale musíme chránit nechtěné svědky těchto zoufalých činů dole v okolí věže,“ říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS). 

Instalaci bezpečnostních sítí na ochoz Bílé věže již v loňském roce schválili hradečtí zastupitelé, na konci ledna schválili rozpočet s potřebným finančním krytím této akce, nyní se město chystá vypsat výběrové řízení na projektanta. „Přes jednoduchost zvoleného řešení je nutné zohlednit, že stavba je historickou památkou a k provedení instalace sítí je tedy nutná projektová dokumentace, na jejímž základě budou jasné postupy zhotovení díla a omezí se možnost nesprávného zásahu do historické stavby. Ke všemu se budou pochopitelně vyjadřovat památkáři,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS). Ten odhaduje celkovou cenu za osazení věže kovovými sítěmi na částku do jednoho milionu korun. Jasněji bude ale až po výběrovém řízení.

Teprve z projektové dokumentace vzejde vzhled i způsob ukotvení bezpečnostních sítí. „Předpokládaná je montáž sítí do kotvení zábradlí ochozu prostřednictvím šroubů s okem. Zvolené řešení je vybráno jako to nejšetrnější, bez větších mechanických zásahů do památky. Výrazně narušen nebude ani výhled na město,“ doplňuje náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová (za ANO).

Projektanta plánuje město vysoutěžit na jaře. Jakmile budou provedeny všechny stupně projektové dokumentace, vybere město zhotovitele sítí. Na historickou památku by sítě mohly být instalovány na přelomu roku.

Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72 metrů.  Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce téměř 50 metrů a je ohraničen kamennou zdí, na kterou bylo v minulosti instalováno kovové zábradlí s bezpečnostními prvky. „Ačkoliv byla zajištěna bezpečnost návštěvníků, tak v případě porušení zákazu bylo možné zábradlí přelézt. K něčemu takovému by už nemělo dojít,“ dodává Štayrová. Historická památka je ve vlastnictví města, nájemcem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která zde umožňuje turistické prohlídky.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek